Jeden z najväčších slovenských telekomunikačných operátorov neustále pracuje na vývoji moderných 4G a 5G sietí. Aj to je dôvod, prečo prišiel čas na to ukončiť poskytovanie „zastaralej“ 3G siete, ktorej vypínanie prebieha vo viacerých vlnách už od októbra 2023. Telekom na svojej stránke informuje, že to bude prebiehať až do decembra, pričom k úplnému ukončeniu 3G siete má dôjsť pred Vianocami 2023.

A aj keď sa to nemusí zdať pre väčšinu používateľov, ako veľký problém, vypínanie 3G siete sa môže dotknúť ľudí, ktorí vlastnia predovšetkým staršie zariadenia, ktoré ešte nepodporujú 4G alebo 5G siete. Len pre predstavu, prvý iPhone, ktorý dostal 4G bol iPhone 5 (2012) a 5G zase iPhone 12 (2020). Telekom na stránke konkretizuje, že globálne ide v prvom rade o produkty, ktoré majú 8 a viac rokov.

Dobrou správou je aspoň to, že všetky staršie zariadenia budú aj naďalej fungovať v rámci staršej a pomalšej 2G siete, ktorá zostáva aktívna aj naďalej. Telefónne hovory aj SMS správy budú fungovať rovnako, ako dnes, avšak internet sa výrazne spomalí. Telekom tiež prisľúbil, že ak vlastnite telefón s podporou 4G alebo 5G siete, no jeho SIM karta nepodporuje inú, ako 2G sieť, bezplatne vám ju vymení.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Zákazníci sa môžu pre novú kartu zastaviť buď priamo v predajni Telekomu, alebo navštíviť internetovú stránku www.telekom.sk/3G, kde si vedia overiť, či aj ich SIM karta patrí medzi tie staré.

Telekom však vo svojej dávnejšej správe ubezpečoval, že pred pár rokmi využívalo 3G sieť zhruba 6 % zákazníkov a dnes je to dokonca menej, ako 1 % zákazníkov. Táto zmena sa teda dotkne iba veľmi malého počtu ľudí.

Loopi
REKLAMA

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  iPhone by mohol tento rok prísť s operačnou 6 GB RAM.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.