Keď prišiel na trh iPhone 3G v roku 2008, zákazníkom sľuboval extrémne rýchly prístup na internet. Na Slovensku sa začali tieto siete rozširovať už od roku 2006, pričom po pár rokoch boli pevným štandardom na takmer celom území. O čosi neskôr, v roku 2013, začala byť na Slovensku dostupná aj 4G sieť a od roku 2021 sa už môžeme tešiť aj z 5G. Staré siete však teraz musia uvoľniť priestor tým novým.

Ako dnes oznámil Slovak Telekom, s 3G sieťou už čoskoro nadobro skoncuje podobne, ako jeho konkurent Orange. Hlavným dôvodom je potreba uvoľnenia frekvencii pre 5G sieť, ktorú aktuálne buduje naprieč celou krajinou.

Postupné rušenie 3G siete nepríde zo dňa na deň, ale v etapách počas 4. štvrťroka 2023. 3G sieť od Telekomu bude možné naposledy chytiť ešte tesne pre Vianocami. Po tom sa s ňou nadobro rozlúčime. Operátor prisľúbil, že jednotlivé vlny a lokality bude upresňovať v dostatočnom predstihu.

Oplatí sa zdôrazniť, že aj keď táto správa neznie ktovieako pozitívne, v skutočnosti nejde až o tak veľký problém. 4G od Telekomu má totiž na Slovensku až 94,8 % pokrytie, pričom novšie 5G dosahuje až 40 %. Operátor zdôraznil, že jeho zákazníci už 3G skoro vôbec nepoužívajú. Pred dvoma rokmi malo 6 % zastúpenie na trhu a teraz je to cca 1 %.

Ak máte cca 10. ročný telefón, môžete mať problém

Ako sme už uviedli vyššie, 3G sieť je v súčasnosti na Slovensku veľmi málo vyťažovaná, nakoľko prakticky každé nové mobilné zariadenie ponúka minimálne pripojenie ku 4G sieti. Pokiaľ sa pozrieme do histórie, ku 3G sa pripájali všetky iPhony, ktoré boli predstavené do roku 2012. Už iPhone 5 ponúkal možnosť pripojiť sa na modernejšie 4G.

Navyše majitelia starších smartfónov budú môcť zo svojich zariadení stále volať, SMS-kovať či používať internet, nakoľko sa budú vedieť pripojiť ku pomalšej 2G sieti. Zmena ich teda úplne neodstaví.

Rovnako sa môže stať, že zákazníci používajú staršie SIM karty, ktoré podporujú iba 2G a 3G siete, takže si vysoké rýchlosti 4G a 5G na svojich mobilných zariadeniach neužijú, ani keď ich majú štandardne k dispozícii. Telekom však prisľúbil, že takýchto zákazníkovo bude v blízkej dobe oslovovať na bezplatnú výmenu.

Čo si myslíte o postupnom rušení 3G siete vy? Dajte nám vedieť do komentára.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Facebook ruší systém rozpoznávania tváre. Vymaže dáta viac ako 1 miliarde používateľov
Môže ťa zaujímať
- Reklama -