Mnohí o tom nevedia, no slovenský Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb na svojom oficiálnom webe pravidelne aktualizuje prehľad o tom, ktorý slovenský mobilný operátor má pre svojich zákazníkov tie najvýhodnejšie ponuky. Ľudia si tak môžu lepšie vybrať spoločnosť, ktorá im bude najviac vyhovovať a zároveň pri nej budú platiť najmenej.

Kompetentní vykonávajú túto analýzu každý štvrťrok, pričom využívajú špeciálne kritéria produktových košov (definovaných BERECom a uplatnených v štúdiách spoločnosti Empirica). Dokopy ich je dvanásť a úradníci sa snažia ku jednotlivým košom prideľovať najvýhodnejšie ponuky mobilných operátorov.

Samotné produktové koše mobilných operátorov sú podľa slovenského regulačného úradu definované buď čisto ako dátové služby alebo kombinácia dátových a hlasových služieb. Úrad analyzuje ceny na základe mesačných (30 dňových) ponúk. Ak sú ceny niektorých produktov platné len na štyri týždne (28 dní), úrad ich v tabuľke, ktorú uvidíte nižšie, alikvotne zvýšil o cenu za 2 dni.

Produktové koše, na základe ktorých prebieha analýza:

 1. kôš = 1 GB dát bez volaní
 2. kôš = 5 GB dát bez volaní
 3. kôš = 10 GB dát bez volaní
 4. kôš = 20 GB dát bez volaní
 5. kôš = 50 GB dát bez volaní
 6. kôš = 1 GB dát plus 30 volaní (50 minút)
 7. kôš = 5 GB dát plus 30 volaní (50 minút)
 8. kôš = 10 GB dát plus 100 volaní (188 minút)
 9. kôš = 20 GB dát plus 30 volaní (50 minút)
 10. kôš = 20 GB dát plus 300 volaní (577 minút)
 11. kôš = 50 GB dát plus 100 volaní (188 minút)
 12. kôš = 50 GB dát plus 300 volaní (577 minút)

Ako môžete vidieť, samotné koše zodpovedajú ponukám, ktoré využívajú mnohí z nás. Zároveň si môžete všimnúť, že okrem dát je k dispozícii aj počet volaní, ktorý však nezodpovedá počtu prevolaných minút. Tých je podstatne viac a sú uvedené v zátvorke.

Taktiež treba zdôrazniť, že niektoré koše boli v októbri 2023 prepracované, aby lepšie vyhovovali ponukám operátorov. Viac uvidíte v tabuľke nižšie, kde si treba dať pozor na už vyradené koše. No a ako to dopadlo?

Ktorý operátor je najvýhodnejší?
Zdroj: slovenský Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb

Ktorý slovenský mobilný operátor je najvýhodnejší?

Ako môžete vidieť sami, trochu chaotická štatistika prináša pomerne jasného víťaza. Spoločnosť Orange Slovensko získala v tomto porovnaní celkovo len dve víťazstvá, čo ju radí na predposledné tretie mieste.

Za ňou sa už podarilo podliezť latku iba spoločnosti Slovak Telekom, ktorá si uchmatla len jeden jediný produktový kôš a aj o ten sa delí práve s Orangeom.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Slováci prichádzajú o populárne české TV stanice. Stojí za tým Markíza a JOJ

Oveľa lepšie, ale dopadol operátor 4ka (SWAN), ktorý si v tomto teste dokázal zabezpečiť až päť produktových košov, čím sa dostal na veľmi dobrú druhú priečku. Treba zdôrazniť, že 4ka má v porovnaní s ostatnými najvýhodnejšie mobilné dáta.

Absolútnym víťazom, sa ale napriek tomu stala spoločnosť O2 Slovensko, ktorá si na svoje konto pripísala dokopy až sedem produktových košov. Tento operátor má nie len výhodné mobilné dáta, ale aj volania.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -