Pokiaľ vás otravujú marketingové hovory, štát prináša revolučnú novinku. Čísla, z ktorých tieto telefonáty prichádzajú budete môcť nie en ľahko rozpoznať, ale aj úplne zablokovať. Stačí, keď sa zaregistrujete na novej internetovej stránke a nikto vás už nebude obťažovať.

Reklama: A pokiaľ hľadáte Apple zariadenia za bezkonkurenčné ceny, vyskúšajte nášho partnera iSpot. E-shop ponúka aj zľavy, vďaka ktorým ušetríte stovky eur.

Každý marketingový hovor bude musieť po novom využívať predvoľbu „(0)888„. Ak vám teda niekto s takýmto číslom zavolá, prakticky okamžite budete vedieť, o čo presne ide.

Ako sme však napísali vyššie, vy ako zákazník sa od 1.11.2022 môžete dokonca sami rozhodnúť, z ktorej marketingovej oblasti chcete byť kontaktovaní. Na všetko slúži nový web.

Stačí, keď si otvoríte štátnu stránku https://nevyziadanevolania.sk/, kde zadáte svoje telefónne číslo a zvolíte si, v ktorých oblastiach môžete byť oslovovaní formou telefonických ponúk, a v ktorých si to neželáte. Vyzerá to celkom jednoducho.

Zákaz telemarketingu
Zdroj: Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb

Ak vám napríklad prekážajú marketingové hovory, ktoré sa týkajú telekomunikácií, energetiky, finančného poradenstva či napríklad cestovného ruchu, jednoducho si ich vyškrtáte a nikto by vás už nemal v tomto smere kontaktovať.

Naopak, ak si želáte byť pravidelne informovaní o ponukách z gastronómie či spotrebného tovaru, tieto políčka nechajte voľne (nezaškrtnuté).

Ak podmienky nedodržia, môžete ich nahlásiť

Za touto novinkou stojí konkrétne Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ktorý všetko podrobne popísal v tlačovej správe na svojej oficiálnej internetovej stránke.

Pokiaľ sa náhodou stretnete s nevyžiadanou ponukou, ktorá nebude používať predvoľbu „(0)888„, prípadne ste si marketingové hovory z tejto oblasti vyškrtli zo zoznamu, môžete o tom oboznámiť priamo regulačný úrad prostredníctvom podnetu na e-mailovej adrese: podnety@teleoff.gov.sk.

„V prípade, že subjekty si nebudú plniť zákonné povinnosti a nebudú sa pred marketingovým kontaktovaním riadiť týmto zoznamom a porušia pravidlá, úrad subjektom vykonávajúcim priamy marketing udelí pokutu od 200 eur do 5% z obratu za predchádzajúce účtovné obdobie.“ – píše regulátor na svojej internetovej stránke.

POZOR: Stále môžete byť kontaktovaní 

Telefonovanie za volantom slovensko
Zdroj: Unsplash / Alexandre Boucher

Dôležité je zdôrazniť, že nová zmena sa netýka úplne všetkých situácií, v ktorých sa vás spoločnosti, predajcovia alebo ktokoľvek iný snaží kontaktovať. Existujú totiž tri výnimky, ktoré by ste mali poznať:

  • 1. V prípade ak ide o priamy marketing vlastných podobných tovarov a služieb subjektu, ktorý kontaktné údaje získal v súvislosti s predajom tovaru alebo služieb. 
    Ak teda bude niekomu volať napríklad zástupca e-shopu, v ktorom nedávno zákazník nakúpil a uviedol svoje kontaktné údaje, e-shop mu môže zavolať za účelom predstavenia ponuky podobných tovarov alebo služieb, napríklad doplnkového sortimentu. V takomto prípade nejde o porušenie a e-shop môže  svojmu zákazníkovi zavolať aj napriek tomu, že číslo uviedol v zozname. Je samozrejme možnosť toto volanie priamo počas telefonátu alebo aj inou formou namietať a volajúci subjekt je zo zákona povinný námietku preukázateľne potvrdiť a viac túto osobu telefonicky nekontaktovať.
  • 2. V prípade ak je osoba v zmluvnom vzťahu s konkrétnym subjektom.
    Ak má napríklad konkrétna osoba uzatvorenú zmluvu s mobilným operátorom, môže mobilný operátor tejto osobe zavolať napriek tomu, že uviedla svoje číslo v zozname. Aj v tomto prípade platí právo toto volanie priamo počas telefonátu, alebo aj inou formou namietať a mobilný operátor je zo zákona povinný námietku preukázateľne potvrdiť a viac svojho zákazníka telefonicky nekontaktovať s marketingovou ponukou.
  • 3. V prípade, ak si účastník alebo užívateľ marketingovú komunikáciu vyslovene vyžiadal.
    Napríklad ak niekto požiadal o cenovú ponuku na zimnú dovolenku, môže mu cestovná kancelária zavolať bez toho, aby si overovala, či telefónne číslo záujemcu je registrované v zozname.
Prečítajte si tiež  Skupine Anonymous sa podarilo hacknúť ruský úrad pre cenzúru. Získali ohromné množstvo súborov

Tak čo hovoríte na túto zmenu vy? Páči sa vám nový nápad s predvoľbami a zákazom jednotlivých odvetví? Dajte nám vedieť do komentára.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -