Meta, ktorá prevádzkuje sociálne siete Facebook, Instagram a ďalšie čelí na území Európskej únie problémom so spracovávaním osobných údajov. Ako však informoval denník The Wall Street Journal, technologická spoločnosť to zdá sa aspoň čiastočne vyriešila. Regulačným orgánom predložila dokument s návrhom, ako sa na starom kontinente pokúsi spoplatniť svoje služby.

Spoločnosť Marka Zuckerberga to má vcelku premyslené. Keďže má problémy so zobrazovaním personalizovaných reklám používateľom bez ich súhlasu, po novom dá ľuďom na výber. Buď túto možnosť potvrdia a sociálne siete budú používať tak ako doteraz (spolu s reklamami) alebo ju nepotvrdia a môžu sa odhlásiť. Treťou možnosťou potom bude aktivácia prémiového spoplatneného členstva, ktoré podľa prvých indícii vôbec nebude lacné.

Jeho výhodou však bude väčšia ochrana osobných údajov a tiež fakt, že predplatiteľov na Facebooku ani Instagrame nebudú vyrušovať absolútne žiadne reklamy.

Spoločnosť Meta o tom viedla rozhovory s írskymi regulátormi zameranými na ochranu súkromia a tiež regulátormi pre digitálnu súťaž v Bruseli. Firma tiež tieto informácie zdieľala aj s inými regulátormi ochrany súkromia na území Európskej únie.

Dá sa teda skonštatovať, že svoj plán s názvom SNA (predplatné bez reklám) berie veľmi vážne.

Koľko budeme platiť za Facebook a Instagram? Celkom dosť 

Facebook na iPhone
Zdroj: Solen Feyissa

Ako informuje portál BGR, prémiové mesačné členstvo na sociálnych sieťach spoločnosti Meta vôbec nebude lacné. Ak by ste si chceli platiť za Facebook a Instagram samostatne, malo by to stáť 6 € za každú sociálnu sieť.

Ak by ste potom prešli na výhodnejší balíček, v ktorom by ste mali obe sociálne siete, cena by mala byť trochu výhodnejšia a pohybovať sa na úrovni 10 €. Zaujímavé však je, že Meta plánuje do svojich plánov zakomponovať aj extra poplatok pre tých, ktorí sa rozhodnú predplatné aktivovať cez App Store či Google Play.

Ako iste viete, spoločnosti Apple aj Google budú mať z týchto platieb províziu no nezaplatí ju nikto iný, ako samotní používatelia. Cena predplatného by tak mala byť prostredníctvom oficiálnych aplikácií v mobilných zariadení až na úrovni 13 € mesačne.

Zuckerberg svoje služby spoplatňovať nechcel 

Zuckerberg Meta Facebook
Zdroj: Wikimedia / DonkeyHotey / Unsplash / Dima Solomin (úprava redakcie)

Treba tiež zdôrazniť, že generálny riaditeľ spoločnosti Meta a zakladateľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg nikdy nechcel spoplatňovať svoje služby. Vždy pritom podporoval princíp, v rámci ktorého by mali byť zadarmo dostupné pre každého, no zároveň podporované reklamou.

Keďže však týmto spôsobom nedokáže vyhovieť požiadavkám zo strany Európskej únie, musel spolu so svojim tímom nájsť iné riešenie, ktorým je žiaľ predplatné.

Prečítajte si tiež  58" TV je teraz v zľave za mimoriadne výhodnú cenu. Slováci ju milujú

Zaujímavé je tiež to, že nová zmena by sa mala týkať iba Európskej únie a nie USA či ďalších krajín. V týchto miestach by mal byť Facebook stále dostupný len v bezplatnom režime.

Podľa WSJ tiež zostáva otázne, ako regulačné orgány v Írsku alebo Bruseli prijmú tento plán. O všetkom sa viac dozvieme už v najbližších mesiacoch.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -