Na Slovensku máme od roku 2015 k dispozícii štyroch mobilných operátorov, vďaka čomu sa zvýšila konkurencieschopnosť a tým pádom klesli ceny mobilného internetu, volaní a tiež SMS správ pre koncových zákazníkov. Ako však upozorňuje operátor 4ka, pripravovaná aukcia frekvencií môže znamenať jeho vylúčenie z trhu, čím klesne konkurencia a ceny sa výrazne zvýšia.

Štvorka konkrétne spomína nátlak lobistov, ktorý spôsobil dve zásadné zmeny. Tie môžu poškodiť kvalitu konkurenčného prostredia a vo finále za to zaplatíme my, zákazníci mobilných operátorov. V prvom rade 4ka tvrdí, že Regulačný úrad chce zmeniť svoje pôvodne navrhované pravidlá pre tender na frekvencie v jej neprospech. 4ka kvôli tomuto kroku nebude môcť dobudovať vlastnú sieť a poskytovať tak kvalitné dátové a hlasové služby na celom Slovensku. Štvrtý operátor by bol preto navždy odkázaný naneregulované dohody o využívaní sietí svojich konkurentov.

Druhým problémom je potom to, že „politici na poslednej parlamentnej schôdzi pred predčasnými voľbami zmenami v zákone zabetónovali pozíciu triumvirátu starých operátorov a obmedzili nezávislosť Regulačného úradu„.

4ka zdôrazňuje, že ku tomu došlo aj napriek vyjadreniu regulačného úradu, že „4ka ako štvrtý operátor má jednoznačne vplyv na znižovanie cien za dáta, hovory a SMS na celom trhu„. Robí to jednoducho tak, že svojou ponukou vytvára tlak na konkurenciu.

Ku celej správe operátor priložil graf, v ktorom je jasne vidieť pokles ceny za 1 GB mobilných dát od roku 2014. V čase, kedy 4ka vstúpila na trhu (2015) stál 1 GB mobilného internetu až 11,4 € a po siedmych rokoch (2022) jeho cena klesla na 1 €. To je extrémny rozdiel.

Znižovanie cien mobilného internetu od roku 2014
Zdroj: 4ka

Aj toto je jeden z dôvodov, prečo na Slovensku potrebujeme aj štvrtého operátora, ktorý môže dobudovať celoplošnú sieť rovnako, ako to mohli v minulosti urobiť jeho konkurenti.

4ka sa pri tom odvoláva aj na susednú Česku republiku, kde zlyhalo niekoľko pokusov o prilákanie štvrtého mobilného operátora a doplatili na to iba bežní spotrebitelia, ktorí dnes platia najvyššie ceny za mobilné služby v celej EÚ.

Kde môžem podpísať petíciu? 

Nemusíte byť teda ani zákazníkom 4ky, aby ste mali dostatočne silný dôvod na to podpísať petíciu, ku ktorej sa v čase písania tohto článku pridalo skoro 9 000 ľudí (4ka sa snaží získať 20 000 podpisov). Petíciu zobrazíte po kliknutí na tento odkaz, pričom na internetovej stránke nájdete aj ďalšie zaujímavé informácie.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Dávajte si pozor na podvodné e-shopy. Na Slovensku ich je plno a pripravia vás o peniaze

Jedna z nich napríklad tvrdí, že avizovaná zmena môže spôsobiť, že zákazníci zaplatia za telekomunikačné služby až o 27 % viac! Ak vám to teda nie je jedno, pridajte sa k ľuďom, ktorí už petíciu podpísali. Urobiť to dokonca môžete aj ako právnická osoba.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -