Changpeng Zhao, vizionár stojaci za najznámejšou kryptoburzou Binance bol odsúdený na štvormesačný trest odňatia slobody. Tento verdikt bol vynesený v dôsledku jeho zlyhania pri zavádzaní potrebných bezpečnostných opatrení proti praniu špinavých peňazí v rámci spoločnosti. Informuje o tom The Verge.

Rozsudok, ktorý vyniesol sudca Richard Jones, poukázal na výrazné uprednostnenie rýchleho rastu a ziskovosti spoločnosti Binance pred dodržiavaním právnych noriem USA. Hoci sudca Jones uznal, že Zhao pravdepodobne nezopakuje svoje pochybenia, zdôraznil významný rozsah príslušných priestupkov.

Zhao, čínsko-kanadský podnikateľ, založil v roku 2017 spoločnosť Binance a stal sa kľúčovou postavou v sektore kryptomien.

Napriek tomu, že Zhao odstúpil z funkcie generálneho riaditeľa, čo bola jedna z podmienok pri priznaní viny, zostáva hlavným akcionárom spoločnosti.

Trest mohol byť oveľa vyšší 

Prokuratúra presadzovala prísnejší trest vo výške troch rokov, pričom sa odvolávala na „obrovský rozsah a dôsledky“ Zhaovho konania, ktoré podľa nej predstavovalo významné ohrozenie národnej bezpečnosti USA.

V ich správach sa zdôrazňovalo, ako spoločnosť Binance umožnila transakcie v hodnote viac ako 898 miliónov dolárov, ktoré porušovali sankcie, predovšetkým s iránskymi a americkými zákazníkmi a tým porušovala zákon o bankovom tajomstve spolu s ďalšími predpismi.

Okrem 4 mesiacov za mrežami aj pokuta vo výške 50 miliónov eur 

Napriek právnym bojom Zhao súhlasil s pokutou vo výške 50 miliónov USD, čo je len zlomok jeho údajného majetku vo výške 33 miliárd USD, ktorý získal prostredníctvom spoločnosti Binance.

Toto urovnanie je spojené s dohodou, že nebude namietať voči žiadnemu rozsudku, ktorý nepresiahne 18 mesiacov.

Zhaov prípad slúži ako jasná pripomienka regulačných povinností, ktoré sú spojené s vedením globálnej finančnej platformy, a zdôrazňuje pretrvávajúce napätie medzi inováciami v kryptografickom odvetví a dodržiavaním regulačných predpisov.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple vyriešilo súdny spor, ktorý sa naťahoval niekoľko rokov
Môže ťa zaujímať
- Reklama -