V Bratislave sa nedávno odohral príbeh, ktorý sa začal na prvý pohľad nevinne, no skončil obrovským podvodom a stratou peňazí. Päťdesiatjedenročná obyvateľka hlavného mesta Slovenska sa stala obeťou podvodníka, do ktorého sa zamilovala a ktorý jej „online lásku“ opätoval. V skutočnosti však chcel od ženy získať iba peniaze a v priebehu piatich rokov sa mu od nej týmto spôsobom podarilo vymámiť viac ako 60 000 €. Informuje o tom polícia.

Všetko to začalo na sociálnej sieti, kde sa dvojica zoznámila. Muž žene tvrdil, že je vdovec a že pracuje na ropnej plošine v Nórsku. Už krátko po prvom kontakte si vymyslel príbeh o tom, ako sa snaží dostať na Slovensku zásielku so zlatom v celkovej hodnote 2 milióny eur. Žena sa nechala nachytať a mužovi sa rozhodla finančne pomôcť. Neskôr sa ukázalo, že to bola najväčšia chyba v jej živote.

Trvalo len niekoľko týždňov, kým bola vyzvaná kuriérskou spoločnosťou na zaplatenie poplatkov spojených s doručením zásielky. Celkovo šlo o sumu 4 000 € a žiaľ šlo iba a začiatok.

Žena prišla o 60 000 €

Žena bola neskôr informovaná o tom, že spomínaná zásielka dorazila do Popradu, no musela uhradiť ďalšie „poplatky za osvedčenia“ v celkovej výške 30 000 €. Využila na to bankové prevody zo svojho účtu.

A aj keď to samo osebe smrdelo podvodom, samotný príbeh pokračoval po dobu ďalších dvoch rokov. Údajný kuriér po tejto dobe ženu požiadal, aby platby vykonávala výhradne cez kryptomeny. Dôvodom je fakt, že takéto platby je extrémne náročné, ba priam až nemožné spätne odsledovať.

Obeť opäť súhlasila a zaplatila ďalších 30 000 € formou vkladov peňazí do viacerých kryptomatov v Bratislave. Nutné je tiež zdôrazniť, že žena na komunikáciu s podvodníkom, ktorý sa vydával za Andreja využívala hneď niekoľko aplikácií.

Prevencia pred podvodmi je základ 

Celý tento smutný prípad je teraz predmetom vyšetrovania policajtov z Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave V. Príbeh však slúži aspoň ako varovanie pred podvodnými profilmi na sociálnych sieťach, ktoré sa vydávajú za bohatých vdovcov alebo mužov s lukratívnymi ponukami a snažia sa zvádzať prevažne staršie ženy, ktoré potom pripravujú o obrovské sumy peňazí.

Je dôležité byť ostražitý a nikdy neposkytovať finančné prostriedky ani osobné údaje ľuďom, s ktorými komunikujeme len virtuálne. Zároveň tiež platí, že prevencia je základ. Ak máte vo svojom okolí staršie osoby, upozornite ich na tieto podvody. Keď sa s nimi stretnú, je oveľa väčšia šanca, že sa nenechajú nachytať. Peniaze ukradnuté týmto spôsobom sú vo väčšine prípadoch navždy stratené…

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Slovenka prišla o 46 000 € cez aplikáciu v telefóne

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.