Je to nejaký ten týždeň, od toho, ako som migroval z Androidu na iOS. O tom, ako to prebiehalo si môžeš prečítať tu. Android som používal niečo cez rok a pol, najskôr s originál ROM-kou neskôr s Cyanogenmódom. Používal som Samsung Galaxy S3 NEO a prešiel som na iPhone 6 Plus 64GB. Už po týždni takmer neustáleho používania je poznať značný rozdiel a kvality či nevýhody oboch operačných systémov.

Dizajn

Od začiatku svojho vývoja prešli obidva mobilné operačné systémy radou vizuálnych zmien. Asi najväčšie dizajnové zmeny v histórii týchto systémov priniesli verzie iOS 7 a Android 5 Lollipop. V prípade Applu to bol nový Flat desing, ktorý však neprijali všetci ľudia úplne pozitívne. Google zasa priniesol do Androidu 5 pútavý, farebný a jednoduchý Material Desing. Ten bol prijatý veľmi pozitívne o čom svedčí aj to, že veľké percento vývojárov začalo svoje aplikácie taktiež obliekať do šiat Material Dizajnu.

Screenshot_2015-11-14-20-04-23IMG_8946

Screenshot_2015-11-14-20-04-51 IMG_8947

Screenshot_2015-11-14-20-05-38IMG_8949

Screenshot_2015-11-14-20-05-55 IMG_8950

iCloud vs. Google Drive

Na Androide som vo veľkom používal cloud od Googlu s názvom Google Drive. Niet divu, kedže Android ho má dobre zakomponovaný a jeho používanie bolo vcelku jednoduché. Akonáhle som ale prešiel na iOS, ku ktorému jednoznačne patrí iCloud, až vtedy som pochopil, čo je naozaj jednoduché. Jednoducho odškrtneš, čo chceš zálohovať a nemusíš sa o nič starať! Záloha v počítači, či rózne streamy, ktoré môžem zdieľať s priateľmi, či dokonca s našími fanúšikmi mi priniesli mnoho vylepšení a oveľa lepšiu synchronizáciu/zálohu telefónu.

Batéria

O batérií iPhonu, hlavne modelov 6S a 6S Plus, sa písalo dosť veľa negatívnych správ, kedže majú kapacitne menšiu batériu ako modely 6 a 6 Plus. Ja som s batériou na mojom 6 Plus veľmi spokojný. Pri Androide som uvažoval o kúpe novej, nakoniec som to riešil len externou. Na iPhone mi s mobilnými dátami (4G) vydrží celý deň a na konci dňa mám aj tak ešte okolo 45-55%. Napomáha tomu určite aj iOS 9.1, ktorý priniesol zlepšenie výdrže batérie.

Veľkosť

Zo začiatku som si myslel, že Samsung je pomerne dosť veľký, no keď som chytil 5,5 palcový iPhone, bolo mi jasné, že si budem chvíľku zvykať. Úprimne som sa aj trochu bál, ale teraz už ovládam mobil pohodlne jednou rukou.

Žiadne sekanie

Operačné systémy sú veľmi odlišné. Android je otvorený, zatiaľ čo iOS uzavretý. Android spočiatku funguje fajn, ale postupom času ako po sebe aplikácie nechajú nejaké dáta, alebo je ich tam príliš veľa, systém to jednoducho prestane zvládať. Lagy, reštartovanie či 5 minútové čakanie na otvorenie správ. Scenár, ktorý bol pre mňa už nočnou morou. Už som nemal chuť premazať celý mobil tak, ako som to spravil asi 3-4 krát počas roku a pol jeho používania.

Prečítajte si tiež  Facebooku uniklo 267 miliónov mien a telefónnych čísel na internet.

Lepší displej

iPhone pri svojom rozlíšení 1 920 x 1 080 pixelov pri 401 ppi je oproti Samsungu s „úbohými“ 1 280 x 720 pixelmi jednoznačne lepší, ostrerjší, farebnejší a prehody medzi pixelmi sú plynulé. Jedná sa o Full HD rozlíšenie, na ktoré sme zvyknutí pri novodobých TV, ale na omnoho menšej ploche!

NFC tagy

NFC tagy sú vec, ktorá bola pre mňa na Androide už skoro samozrejmosťou. Prišiel som do auta, dal mobil do stojanu a ten vďaka NFC tagu automaticky vypol WiFi, zapol Bluetooth, v podstate urbil čokoľvek, čo som chcel. iPhone 6 Plus síce disponuje technológiou NFC, žiaľ ešte sa mi nepodarilo nájsť žiadny spôsob, ako ho „naučiť“ používať NFC tagy. Jedným s dôvodov, prečo to tak môže byť je ten, že Apple zatiaľ obmedzil NFC len pre Apple Pay.

Otvorenosť Androidu

Ako som už spomínal. Android je otvorený operačný systém, ktorého väčšina spočíva v java scriptoch. Vďaka tomuto faktu si na Android môžeš dať v podstate čo len chceš. Od platených hier, ktoré si stiahneš zadarmo, až po rôzne ROM-ky, resp rôzne prispôsobenia. Taktiež sa prispôsobenie prejaví napríklad pri vlastnom zvonení. Áno samozrejme, dá sa to aj na iPhone, ale už to nie je také simple a nedá sa to spraviť bez počítača.

Záver

Vo výsledku sa dá povedať, že medzi výhody Androidu patrí väčšia otvorenosť a možnosť upraviť si systém podľa svojich predstáv. Na druhej strane riešenie od Apple vyhráva v podstatne nižšej fragmentácii, zopár aplikáciách navyše. So svojím výberom som zatiaľ veľmi spokojný! Zhodnotenie dizajnu a funkcií nechám na vás, pretože každému vyhovuje niečo iné. Veľkú úlohu tu hrá aj dizajn a kvalita zariadení, na ktorých tieto systémy bežia. Určite mi dáš za pravdu že je rozdiel používania Androidu na low-end modeloch a high-end modeloch. Tak isto ako aj na iPhone, ale tu ten rozdiel nie je až taký výrazný.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Dominik Bullo
Momentálne mám na starosti kompletnú grafiku nášho webu. Taktiež tému jailbreak,aplikácie či pozadia od SvetApple. Zodpovedám aj za odpovedanie na facebookové správy na našej oficiálnej FB stránke. Takže ak máš hocijaké otázky, alebo ma chceš kontaktovať, neváhaj a pokojne minapíš na mail dominik.bullo@svetapple.sk