Mnohí ľudia ignorujú aktualizácie softvéru od spoločnosti Apple, pretože sa obávajú problémov s výkonom a výdržou batérie na svojom zariadení. A aj keď je pravda, že iOS 16 obsahuje zopár nedostatkov, ktoré budú v priebehu času opravené, treba si uvedomiť, že jeho inštalácia ponúka aj opravu chýb zabezpečenia. Ak budete novinku ignorovať, môžete sa vystaviť zbytočnému ohrozeniu súkromia či osobných údajov.

Apple totiž v iOS objavilo chybu zero-day, pri ktorej dokonca priznalo, že bola aktívne zneužívaná útočníkmi po celom svete. A pokiaľ neprejdete na novšiu verziu systému, tento scenár sa môže zopakovať aj vo vašom prípade.

Konkrétne ide o chybu s označením CVE-2022-32917, vďaka ktorej je možné spustiť pomocou škodlivej aplikácie ľubovoľný kód na postihnutom zariadení s privilégiami jadra, žo znamená, že hackeri môžu mať teoreticky plný prístup ku vášmu zariadeniu a rovnako aj ku dátam, ktoré sa na ňom nachádzajú.

Bez vášho vedomia si teda dokážu prezrieť fotky, kontakty, správy, spustiť fotoaparát, mikrofón a ďalšie…

Nemusíte si inštalovať iOS 16 ak nechcete. Dá sa to aj ináč 

iOS 16 obrázok
Zdroj: Blog do iPhone

Od začiatku roka má ísť o ôsmu takúto zraniteľnosť iOS, ktorú sa spoločnosti Apple podarilo detegovať a úspešne zaplátať. Aj vďaka tomu je operačný systém pre iPhone dlhodobo považovaný za veľmi bezpečný. Nie je ale neprekonateľný…

Apple nám žiaľ neposkytlo žiadne bližšie informácie ohľadom chyby zabezpečenia, avšak prezradilo, že problémy opravuje aj aktualizácia iOS 15.7, ktorá prišla po boku iOS 16.

Rovnako tak by ste si mali aktualizovať softvér na iPade (iPadOS 15.7) či Macu (macOS Big Sur 11.7), pretože aj v tomto prípade dochádza ku opravám chýb zabezpečenia, ktoré vás môžu ohroziť.

Dajte nám vedieť do komentára, či už ste si nový update nainštalovali.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Prečítajte si tiež  Bude mať iPhone FM rádio alebo nie?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.