Východniari zažili pred malou chvíľou veľmi nepríjemné chvíle. Na sociálnych sieťach sa v rôznych skupinách rýchlo rozšírili správy o citeľných otrasoch, pri ktorých sa prakticky okamžite potvrdilo, že išlo o zemetrasenie. Jeho epicentrum sa vyskytlo neďaleko Prešova, no otrasy bolo cítiť aj podstatne ďalej, napríklad v Košiciach či dokonca v Poprade.

Ako uvádza nezisková vedecká organizácia EMSC na svojom webe, magnitúda zemetrasenia dosiahla až piaty stupeň, na základe čoho sa dá skonštatovať, že otrasy museli byť skutočne veľmi silné, hoci trvali len niekoľko sekúnd. Zaujímavé je však aj to, že ľudia, ktorí vlastnia smartfón alebo iné zariadenie s operačným systémom Android dostali o tomto nepríjemnom prírodnom jave informácie v podobe notifikácie. Na svojej Facebook stránke o tom informoval portál MôjAndroid.sk.

Na obrázkoch z príspevku nižšie môžete vidieť, že spoločnosť Google vydala varovanie pred zemetrasením s magnitúdou 4,5. Užitočné je tiež to, že ľudia dostali presnú informáciu o epicentre zemetrasenia a tiež o tom, v akej vzdialenosti od nich sa približne nachádza. Ide teda o veľmi užitočnú funkciu, ktorá môže v niektorých prípadoch a krajinách, kde sú zemetrasenia oveľa bežnejšie zachraňovať životy.

Ak sa teraz pýtate, či niečo podobné ponúka aj spoločnosť Apple v systéme iOS, odpoveď je áno. Zďaleka to však nie je také sofistikované, ako na Androide. Zatiaľ čo zariadenia s týmto operačným systémom využívajú dáta od spoločnosti Google, ktorá zhromažďuje údaje prostredníctvom akcelerometra v každom telefóne s operačným systémom Android, iOS sa spolieha na upozornenia zo SIM kariet (napríklad NDRRMC) či vládne upozornenia a dáta.

No a práve v tomto je obrovský rozdiel. Zatiaľ čo Androidy dokážu na otrasy upozorniť prakticky okamžite, pri iOS zariadeniach to môže trvať celé minúty. Navyše táto funkcia zrejme nie je dostupná v každej krajine a vzhľadom na prístup spoločnosti Apple k Slovenskej republike predpokladáme, že nefunguje ani u nás.

V zahraničných krajinách si totiž môžete tieto upozornenia aktivovať v časti Nastavenia > Hlásenia (na jej spodku) no u nás takáto možnosť nie je. Ak teda chcete mať informácie o zemetraseniach vo vašom okolí a taktiež chcete dostávať včasné varovania, musíte si vyskúšať niektorú z aplikácií, ktoré sa nachádzajú v App Store. Opäť, ale platí, že reakcie nebudú také promptné, ako na Androide. V tomto má žiaľ Apple veľké rezervy…

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Poznáme presný dátum, odkedy musí mať iPhone od Apple USB-C. Stanovila ho Európska únia
Môže ťa zaujímať
- Reklama -