Tesla je automobilka, ktorá sa preslávila vďaka svojmu prínosu inovácie do sveta elektromobilov. Nech si tvrdí kto chce, čo chce, faktom zostáva, že je v súčasnosti asi najinovatívnejšia v tomto odvetví, pretože neponúka len dobré elektrické vozidla, ale vozidlá, ktoré môže človek jednoucho používať tak, ako klasické benzínové či naftové autá. Ostatné elektromobily takéto „friendly“ voči majiteľovi nie sú. Najväčšou novinkou je teraz z technológií asi autopilot. Ten najnovšie vodičovi zachránil život!

Autopilot v Tesle zachránil život!

Minulý rok Tesla predstavila svojho autopilota, ktorý dokáže bez väčších problémov jazdiť sám aj väčšie vzdialenosti. Tento autopilot mal síce „menšiu“ aférku, keď vraj chcel zabiť svojho vodiča ale šlo skôr o náhodnú chybu, keďže vodič s autopilotom musí byť stále v strehu. Nemôže sa na elektroniku na 100% nikdy spoľahnúť, to je asi logické. Omnoho častejšie sme ale našťastie čítali o tom, ako chcel autopilot vodiča zachrániť a o tom píšeme aj dnes.

Autopilot totižto nemá len výhodu v tom, že dokáže šoférovať za teba, ale dokáže aj predvídať prípadné nebezpečenstvo. Na vozidle je obrovské množstvo senzorov a kamier, ktoré sledujú, čo sa okolo auta počas jazdy deje. No a keď nastane náhodou situácia, pri ktorej autopilot zacíti priame nebezpečenstvo, zasiahne do šoférovania tak, ako na tomto videu.

Tesla - svetapple.sk

Vodič Tesly išiel normálne vo svojom pruhu keď sa mu do cesty zrazu dostalo veľké biele auto, ktoré ho takmer vytlačilo z cesty. Vodič vozidla očividne nezareagoval, vozidlo si zrejme nevšimol, no a keďže zaváhal, tak sa do tejto nebezpečnej dopravnej situácie zapojil počítač, ktorý vypočítal, že treba konať. Akonáhle bolo auto veľmi blízko, Tesla spravila vyhýbací manéver a zachránil posádku vozidla.

Pokiaľ by do riadenia nezasiahol, pravdepodobne by Tesla skončila mimo cesty a celý tento príbeh mohol skončiť žiaľ aj tragicky. To sa ale našťastie nestalo a vodič Tesly mal celú situáciu natočenú na videu. Zavesil ju teda na YouTube a celému svetu ukázal, ako ho dokázalo zachrániť vlastné auto. Sami nie sme za autopilotov vo vozidlách, radi si totižto jazdu užívame a prípadná automatizácia by mohla takýto pôžitok v budúcnosti zabiť.

Ak by ale mohla fungovať spôsobom, kedy by zasahovala do riadenia len vo výnimočných prípadoch, ako je napríklad tento, asi by sme neboli proti, čo si myslíš ty? 🙂

Prečítajte si tiež  Tesla Cybertruck má fatálny problém, ktorý môže zabiť posádku. Toto sa nesmie diať na žiadnom aute
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.