V dobe digitálnej revolúcie sa modernizujú aj tradičné byrokratické procesy, ktoré väčšina z nás nenávidí. Česká republika inovovala svoj portál dopravy a pridala doň významné vylepšenia, ktoré značne uľahčujú život všetkým motoristom. Informuje o tom portál Zive.cz.

Po niekoľkomesačných prípravách si teraz naši susedia môžu previesť vlastníctvo vozidla na inú osobu online a aby toho nebolo málo, priamo cez internet si dokážu objednať aj tretiu registračnú značku. Tú následne môžu použiť napríklad na prívesný vozík, alebo na nosič na bicykel. Celé sa to oplatí nielen vďaka úspore času, ale aj vďaka úspore peňazí.

Česi majú byť motivovaní uprednostniť túto online službu namiesto fyzickej návštevy úradu aj formou odmeny v podobe príjemnej zľavy. Správny poplatok sa totiž znižuje z pôvodných 800 Kč len na 640 Kč, čo predstavuje úsporu na úrovni 20 %. Ak si potom ľudia budú objednávať tretiu registračnú značku, nezaplatia za ňu 600 Kč, ale iba 480 Kč.

Fyzickej návšteve úradu sa úplne nevyhnú 

Je dôležité upozorniť, že fyzická návšteva úradu týmto nekončí. Občania sa na ňom budú musieť zastaviť pre vyzdvihnutie potrebných dokladov či tabuliek. Každopádne však tento prístup ušetrí ľuďom mnoho času a hlavne odbremení úrady od vysokého náporu fyzických žiadateľov o prepis vozidla, prípadne novú registračnú značku.

Zároveň tiež platí, že je dôležité, aby online žiadosť na prepis inicioval súčasný majiteľ vozidla, pričom nový majiteľ môže proces dokončiť aj osobne. Zive.cz tiež dodáva, že formou online služby nie je možné dokončiť proces, ktorý už bol začatý na úrade.

Táto iniciatíva je krokom k zjednodušeniu a zefektívneniu administratívnych procesov, ktoré súvisia s vlastníctvom a prevádzkou vozidiel, a ukazuje, že Česká republika kráča vpred s dôrazom na digitalizáciu a používateľský komfort.

Nutné je zmieniť, že elektronický prepis vozidla už funguje aj na Slovensku, no je na to potrebný elektronický občiansky preukaz (eID karta), ktorý je aktivovaný na elektronickú komunikáciu. Taktiež potrebujete aj čítačku čipových kariet.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  iOS 17.3 sa jednoznačne oplatí nainštalovať. Odstraňuje chybu, ktorú zneužili hackeri
Môže ťa zaujímať
- Reklama -