Príchod pandémie a s ním súvisiace zatváranie prevádzok skomplikovalo chod herní a kasín. Mnohí hráči preto využili príležitosť a začali hrávať hazardné hry v slovenských online kasínach s licenciou. Podľa údajov len za prvé tri mesiace hrali slováci hazardné hry za 1,5 miliardy eur. To je o tristo miliónov eur viac, než v rovnakom období v minulom roku. Navyše, ide len o hru v online kasínach. Treba však poznamenať, že sa nejedná o sumu vkladov ani o prehranú čiastku ale iba o sumu ktorá bola vložená do jednotlivých stávok.

Úrad pre reguláciu hazardných hier chce skoncovať s kvízomatmi

Zvýšený záujem o hranie hazardných hier v online priestore podporuje aj fakt, že Úrad pre reguláciu hazardných hier (ÚRHH) chce definitívne skoncovať s kvízomatmi. ÚRHH už dávnejšie upozornil prevádzkovateľov reštaurácií a pohostinstiev, že kvízomaty typu Futura a iStars sú chápané ako hazardné hry. 

Regulačný úrad na svojej stránke okrem iného uviedol, že “Upozorňujeme všetkých prevádzkovateľov reštauračných a pohostinských zariadení, aby boli pri prenajímaní časti svojich priestorov obzvlášť opatrní a obozretní a nenechali sa vtiahnuť do akéhokoľvek obchodného vzťahu s prevádzkovateľmi týchto nelegálnych hazardných hier.”

Majitelia prevádzok, v ktorých sa kvízomaty nachádzajú, môžu na základe kontroly dostať pokutu od 20 do 500 tisíc eur. 

A že to ÚRHH myslí vážne dokazuje napriklad akcia v Nitrianskom kraji zo začiatku tohto mesiaca. „Cieľom bolo overiť si, či v tunajších podnikoch nedošlo k opätovnému spusteniu hrania nelegálnych hazardných hier. Toto podozrenie sa nám potvrdilo, v podnikoch v Nitre a Šali sme zaznamenali 14 ks kvízomatov, medzi inými aj jeden nový typ stroja,“ dodáva generálny riaditeľ úradu Peter Andrišin.

Prísnejšia kontrola hazardných hier

Pri Úrade pre reguláciu hazardných hier ešte zostaneme. Od júla 2021 nadobudla účinnosť tretia časť vyhlášky Ministerstva financií. Podľa nej musia jednotliví prevádzkovatelia hazardných hier zasielať ÚRHH dátové balíky so základnými údajmi o jednotlivých hazardných hrách online. 

Cieľom tohto kroku je zefektívniť prácu úradu v oblasti dozoru a kontroly. Po novom tak úrad môže sledovať online dáta z každej hazardnej hry samostatne aj celkovo. Rozsah údajov musí obsahovať informácie o stávke, výhre, výplate, prípadne aj s uvedením dátumu a času hry. K dispozícii sú tiež štatistické údaje napríklad o počte odohraných hier. 

Ďalšia kauza Tiposu

Hoci minulý rok štátnej stávkovej spoločnosti prial (čistý zisk stúpol o takmer 30%), tento rok sa opäť prevalila nová kauza. Tentokrát bola kameňom úrazu zmluva s advokátom Michalom Miškovičom. 

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Orange zverejnil atraktívnu vianočnú ponuku

Ten podpísal zmluvu s Tiposom na vyše 250 tisíc eur. Podľa štátnych kontrolórov bola táto zmluva uzatvorená protizákonne. Štátna stávková spoločnosť mala nedostatočne preveriť možný konflikt záujmov jedného z členov dozornej rady. Ten mal spoločne s advokátom figurovať v orgánoch žilinského letiska. 

Problémom tiež bola samotná suma. Tipos za nejasných okolností očakával od nového poskytovateľa právnych služieb tretinovú zľavu, na základe čoho klesla zákazka pod hodnotu potrebnú na vypísanie verejného obstarávania. Tipos si tak sám mohol vybrať, ktoré štyri advokátske kancelárie budú o zmluvu súťažiť. Zmluva je už v súčasnosti zrušená. 

Tipos uspel v kauze Lemikon

A na záver predsalen dobrá správa z Tiposu. Štátna lotériová spoločnosť vyhrala v súdnom spore s cyperskou schránkovou firmou. Ústavný súd odmietol sťažnosť Lemikonu, že rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave a Najvyššieho súdu SR vydané v tomto spore porušovali práva cyperskej spoločnosti. 

Celý proces sa ťahal od roku 2000, kedy spoločnosť Športka zažalovala Tipos za neoprávnené používanie ochranných známok a know how Športky, Šance a Matesu. V spore následne vystupoval v postavení žalobcu práve Lemikon, ktorý žaloval Tipos o 33 miliónov eur. 

Rozhodnutie Ústavného súdu tak je už tretím rozhodnutím potvrdzujúcim, že nárok Lemikonu voči Tiposu je neopodstatnený.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.