Nový rok je za rohom a obrovské množstvo Slovákov a firiem čaká nákup diaľničných známok. Namiesto toho, aby ste to robili klasicky, napríklad na čerpacej stanici, môžete všetko vykonať aj online. Postup je úplne jednoduchý.

Na Slovensku máme k dispozícii hneď niekoľko diaľničných známok, ktoré sa líšia lehotou platnosti a tiež zameraním. Klasické osobné vozidlá je možné vybaviť v súčasnosti základnou 10 dňovou diaľničnou známkou, ktorá sa predáva za 12 €.

Hneď po nej nasleduje známka s 30 dňovou platnosťou za 17 € a na záver 1 ročná známka, za ktorú sa platí poplatok 60 € (platnosť od 1. januára kalendárneho roka do 31. januára budúceho roka).

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Taktiež existuje aj možnosť nákupu 365-dňovej diaľničnej známky, za ktorú zaplatíte rovnako 60 € a v Rakúsku už je možné zakúpiť aj novú 1-dňovú slovenskú diaľničnú známku za 8,6 €, ktorá by sa mala neskôr dostať aj na náš trh. Nebudeme si klamať, že dnes doteraz nám chýbala ako soľ!

Okrem toho netreba zabúdať, že ak máte pripojené vozidlo (príves), ktorý je definovaný ako „prípojné vozidlo kategórie O1 a O2, ak súčet najväčšej technicky prípustnej celkovej hmotnosti motorového vozidla kategórie M1, N1 a najväčšej technicky prípustnej celkovej hmotnosti prípojného vozidla je nad 3,5 t„, potrebujete naň samostatnú diaľničnú známku. Jej cena ani platnosť sa od klasickej známky pre motorové vozidlá nelíši.

e-znamka dialničná známka
Zdroj: e-znamka

Kde kúpiť slovenskú diaľničnú známku?

Ako sme už napísali na začiatku článku, urobiť to môžete napríklad na benzínovej pumpe, no tento proces je trochu nepohodlný a zároveň musíte počítať s tým, že za známku zrejme nezaplatíte kartou (minimálne v našom prípade sa nám to na rôznych čerpacích staniciach nikdy nepodarilo).

Oveľa jednoduchšie je však navštíviť portál Eznamka.sk, kde to viete celé vybaviť v priebehu niekoľkých minút čisto elektronicky a online. Jednoducho si vyberiete vhodnú diaľničnú známku, zadáte údaje o vozidle a následne budete pokračovať na platbu.

e-znamka dialničná známka
Zdroj: e-znamka

Na webe sa tiež môžete pozrieť na kontrolu diaľničnej známky, pokiaľ máte napríklad požičané, alebo nové (jazdené) vozidlo a nie ste si istí, či ju majiteľ / predošlý majiteľ uhradil, prípadne dokedy diaľničná známka platí.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 Pro Max bude drahší, ako iPhone 14 Pro Max. Toto je dôvod

Pokuta za jazdu bez diaľničnej známky vás môže vyjsť draho

Ako iste viete, na Slovensku máme už roky elektronický systém kontroly diaľničných známok, ktorý sa spolieha na kamery nachádzajúce sa na vjazdoch na diaľnicu.

Nebudete mať teda žiadnu nálepku na čelnom skle, ale špeciálny softvér bude snímať vašu EČV a následne ju porovnávať s registrovanými vozidlami vo svojom systéme.

Aj preto je potrebné vždy uhradiť diaľničnú známku, prípadne aspoň skontrolovať jej platnosť predtým, než vyrazíte na diaľnicu. Rovnako platí, že tento systém vás síce môže zachytiť cez deň, ale zvyčajne trvá až do konca dňa, kým spáruje registračné značky so svojou databázou.

Inými slovami, ak ste náhodou vyrazili na diaľnicu bez známky a uhradíte ju o niekoľko hodín neskôr, ešte stále máte veľmi vysokú šancu, že vám nepríde domov pokuta. Nikdy sa však na to nesmiete spoliehať na sto percent.

Za jazdu na diaľnici bez známky sa dopúšťate priestupku, za ktorý hrozí pokuta od 100 € do 500 € a v blokovom konaní od 50 € do 200 €.

Na Slovensku to v praxi funguje tak, že ak vám príde poštou pokuta, zvyčajne je jej výška 150 €. Uhradiť ju je potrebné do 15 dní od dňa, kedy nadobudol rozkaz o jej uložení právoplatnosť. Ak však pokutu uhradíte do 15 dní od dňa, kedy vám bola doručená poštou, nebudete musieť platiť plných 150 €, ale len 2/3 z pôvodnej ceny a teda 100 €.

Počítajte, ale s tým, že vás takéto nemilé prekvapenie môže čakať v schránke aj dva roky od dňa, kedy ste spoplatneným úsekom prešli bez diaľničnej známky. Aj preto netreba nič podceňovať a na diaľnici byť poriadne pripravený.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -