Pokiaľ máte radi rôzne vesmírne úkazy, dnes v noci by ste si nemali nechať ujsť vesmírne divadlo. Ako informuje portál iMeteo, aj Slovákov čaká špeciálny spln, ktorý sa označuje ako „jahodový“. Dôjde ku nemu už 4. júna 2023 o 5:42 ráno a sledovať sa oplatí práve dnes v noci. Dočkáme sa zaujímavého úkazu.

Jahodový spln dostal svoj názov od indiánskych kmeňov, nakoľko ku tomuto javu dochádzalo vždy v júni, a teda v období zberu jahôd. V tomto momente vás trochu sklameme, nakoľko samotný Mesiac v skutočnosti nebude mať ružovú farbu. Prinesie však niečo iné, prečo sa naň oplatí pozrieť.

Pôjde totiž o prvý superspln v roku 2023, čo so sebou prináša jedno špecifikum. To nijako nesúvisí s farbou, ale veľkosťou Mesiaca. Práve počas supersplnu vyzerá byť toto vesmírne teleso výrazne väčšie, než počas zvyšných splnov, ku ktorým dôjde v priebehu roka.

V reči čísel sa môžeme tešiť na cca 14 % nárast veľkosti a až 30 % vyšší jas, na základe čoho budete mať v noci pocit, že je vonku veľa svetla.

Pokiaľ teda bude vo vašej oblasti dobré počasie bez zvýšenej oblačnosti, vyjdite v noci na pár minút von a pokochajte sa nezvyčajne veľkým Mesiacom. Môže to byť zaujímavé.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  "Tajomný dom" na Mesiaci otvoril množstvo konšpiračných teórií. Čo to naozaj je a kedy o ňom budeme vidieť viac?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -