Ako píše portál 9to5mac, bývalá hviezda Silicon Valley Elizabeth Holmesová si prišla na federálny súd v San Jose vypočuť rozsudok, ktorý bude pravdepodobne poslednou kapitolou v pokračujúcej ságe o jej falošnej technologickej spoločnosti Theranos.

Reklama: Pokiaľ hľadáte Apple zariadenia za bezkonkurenčné ceny, vyskúšajte nášho partnera iSpotE-shop ponúka aj zľavyvďaka ktorým ušetríte stovky eur

Elizabeth Holmes, ktorá má teraz 38 rokov, založila svoju technologickú spoločnosť Theranos ešte v roku 2003. V priebehu krátkej chvíle sa z nej stal jeden z najsledovanejších startupov na svete. Išlo však o škaredý podvod.

Spoločnosť Theranos tvrdila, že vymyslela prelomovú medicínsku technológiu, ktorá dokáže z jedinej kvapky krvi otestovať človeka na stovky rôznych chorôb.

Išlo o takú revolúciu, že zakladateľku tejto firmy média často prirovnávali k zakladateľovi spoločnosti Apple Stevovi Jobsovi. Sama občas dokonca napodobňovala jeho správanie.

Prebrala aj ľudí pracujúcich v Apple. Jedna z dizajnérok pracovala na prvom iPhone

iphone 2G Apple 2007 originálny iphone prvý
Zdroj: Unsplash (Mathieu Improvisato)

Aby toho nebolo málo, Elizabeth prizvala do svojej spoločnosti Theranos aj niekoľko šikovných pracovníkov z Apple.

Jedným z nich bola napríklad ak Any Arrioly, známa produktová dizajnérka, ktorá zanechala časť svojho talentu aj na prvom iPhonu z roku 2007.

Podvodníčka 

A aj keď si všetci mysleli, že Holmesová zmení svet medicíny, napokon sa ukázalo, že šlo o prefíkanú podvodníčku.

Za všetkým stál denník Wall Street Journal, ktorý uverejnil sériu správ spochybňujúcich legitímnosť jej technológie krvných testov. Následne začala lavína, v rámci ktorej sa ukázalo, že Holmesová spolu so svojim kolegom, prevádzkovým riaditeľom Theranos Rameshim „Sunny“ Balwaninom okradla investorov o viac ako 700 miliónov dolárov.

Začalo sa tak vyšetrovanie zo strany federálnych a štátnych úradníkov, ktoré odhalilo špinavé praktiky. Zatiaľ čo v roku 2014 dosahovala spoločnosť Theranos svoj vrchol s hodnotou viac ako 10 miliárd USD, o rok neskôr (po zverejnení článkov vo Wall Street Journal) sa začalo všetko rúcať ako domček z karát.

Elizabeth Holmesová bola pred týždňom odsúdená na 135 mesiacov (11,25 roka) väzenia.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.