Spoločnosť Meta, ktorú vedie Mark Zuckerberg má ďalší problém. Európska komisia totiž podľa portálu Politico zintenzívnila vyšetrovanie služby Marketplace, ktorá sa nachádza na Facebooku. Dôvodom je prepojenie platformy online trhoviska so sieťou sociálnych médií. Výsledkom môže byť pokuta alebo nariadenie zmeniť spôsob podnikania spoločnosti.

Reklama: Na Ecophone kúpite iPhone za fantastickú cenu s 24 mesačnou zárukou a dopravou ZADARMO. Zariadenia majú k dispozícii aj nabíjací adaptér ako bonus. 

Naše predbežné obavy vzbudzuje skutočnosť, že spoločnosť Meta spája svoju dominantnú sociálnu sieť Facebook so svojimi službami online inzercie s názvom Facebook Marketplace,“ uviedla šéfka Európskej únie pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová. Vo svojom vyhlásení tiež doplnila, že používatelia sociálnej siete nemajú inú možnosť, ako sa dostať ku službe Facebook Marketplace – ide to len skrz prihlásené profily na Facebooku.

Okrem tohto problému sa protimonopolným orgánom EÚ nepáčia ani netradičné podmienky, ktoré spoločnosti Meta umožňujú používať údaje získané zo svojich služieb online inzercie.

Za všetkým hľadaj konkurenciu 

Facebook na mobile
Zdroj: Thought Catalog

Za celým týmto vyšetrovaním má stáť konkurencia, ktorá sa sťažovala, že spoločnosť Meta nespravodlivo spája svoju službu Marketplace so sociálnou sieťou Facebook. Americká spoločnosť tiež mala využívať neverejné reklamné údaje na optimalizáciu Marketplace, na základe čoho komisia začala vyšetrovanie už v júni 2021.

Meta sa teraz môže podľa oficiálnych informácií brániť buď písomne alebo požiadať o vypočutie protimonopolných orgánov EÚ za „zatvorenými dverami“ predtým, než samotná Európska komisia rozhodne o obvineniach a ich následkoch.

V prípade najhoršieho scenára môže byť firme uložená pokuta až do výšky 10 % z celosvetového obratu, čo by ju mohlo položiť. Tento scenár je však málo pravdepodobný.

Európske regulačné orgány majú tiež právomoc nariadiť spoločnosti, aby vykonala zmeny na vyriešenie problému s hospodárskou súťažou. Výsledkom tohto kroku by mohlo byť úplné oddelenie služby Marketplace od Facebooku. Toto sa zatiaľ javí ako tá reálnejšia cesta.

V minulosti už Meta dostala pokutu od EÚ. Platila až 110 miliónov eur

Facebook na iPhone
Zdroj: Solen Feyissa

V súčasnosti je to vôbec  , čo EÚ obvinila spoločnosť Meta zo zneužívania svojho dominantného postavenia na trhu.

Nejde však o prvú pokutu, ktorá jej bola udelená. Päť rokov dozadu totiž Európska únia sankcionovala vtedajší Facebook za to, že neposkytol informácie počas skúmania fúzie, ktoré EÚ uskutočnila v súvislosti s prevzatím sociálnej siete WhatsApp (pod krídla Facebooku).

Prečítajte si tiež  Ďalšia tvrdá rana. Projekt Apple Car prichádza o jedného inžiniera za druhým

V roku 2017 sa touto problematikou zaoberali aj nemecké protimonopolné orgány, ktoré dospeli k názoru, že praktiky zhromažďovania osobných údajov sú v tomto prípade zneužívaním.

Spoločnosti Meta bolo nariadené, aby prestala sledovať používateľov mimo svojej sociálnej siete. Tento prípade je dodnes predmetom rozsiahleho súdneho sporu.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here