Len pred pár hodinami nás prekvapila nečakaná zmena, ktorá sa nám objavila na časovej osi sociálnej siete Facebook. Najprv sme zaznamenali zmenu loga, neskôr aj titulnej fotky (do čiernej farby). To isté sa stalo aj na Instagrame. Niektorí čitatelia sa nás v správach začali pýtať, či to náhodou neznačí skorý príchod Dark Mode do aplikácie v mobilných zariadeniach. Odpoveď je nie…

Facebook sa premenil do čiernej

Aj napriek tomu, že by sa nám tmavý režim mimoriadne hodil, v tomto prípade má zmena profilových fotiek úplne iný význam. Určite ste zaznamenali rozsiahle demonštrácie, ktoré momentálne otriasajú USA. Do úkrytu sa musel kvôli hrozbe schovať aj prezident Donald Trump.

- Reklama -

Všetko spôsobil brutálny zásah policajta na Georga Floyda, občana tmavej pleti, ktorý sa odohral Minneapolise, v štáte Minnesota (USA) 25. mája 2020. Zásah neprežil. Takéto správanie je samozrejme neakceptovateľné. No a nakoľko sa stal z tejto udalosti významný spoločenský problém v celej USA, zareagoval aj Facebook.

Okrem zmeny profilovej fotky do čiernej farby zmenil aj titulnú fotku, na ktorej sa nenachádza žiaden text (skrátka len čierny obrázok). Facebook tieto kroky nijako nekomentoval a tak si mnohí začali myslieť, že tým chce sociálna sieť upozorniť na skorý príchod Dark Mode alebo tmavého režimu na mobilné zariadenia. Nakoľko ide o veľmi očakávanú novinku, firma by ju mohla spropagovať takýmto novým dizajnom.

Facebook black

Po chvíľke pátrania sme ale našli vyjadrenie zakladateľa Facebooku, Marka Zuckerberga, ktoré jasné hovorí o tom, s čím zmena súvisí (môžete si ho pozrieť nižšie).

Okrem iného svoje farby zmenil aj Instagram. Titulná fotka však nie je „prázdna“ a pre zmenu nesie hashtag #SHAREBLACKSTORIES, čím vlastne vyzýva používateľov, aby sami upozornili na tento problém.

5 hodín po uverejnení (v čase písania tohto článku) sa na Instagrame nachádzalo viac ako 40 tisíc príspevkov pod týmto hashtagom… Okrem toho sa aj na samotnej sociálnej sieti (IG) udiali rovnaké zmeny loga s príspevkom, ktorý nesie to isté posolstvo ako titulná fotka na Facebooku.

instagram black
Facebook sa premenil do čiernej. Blíži sa Dark Mode alebo to súvisí s niečim iným?
mark zuckerberg facebook black
instagram black
facebook black
Instagram black
Facebook sa premenil do čiernej. Blíži sa Dark Mode alebo to súvisí s niečim iným?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.