Ako informuje portál Insider, americkým úradom sa podarilo odhaliť tajnú sieť kompromitovaných počítačov, ktorú vytvorili ruskí hackeri a agenti. Pomocou tejto siete sa im darilo úspešne špehovať členské štáty NATO.

Správu oznámilo americké ministerstvo spravodlivosti ešte v utorok, pričom konkretizovalo, že agenti z FBI dokázali úspešne narušiť globálnu sieť počítačov, na ktorých sa nachádzal sofistikovaný malware s názvom Snake (v preklade „Had“).

Agentúra sa rozhodla so súdnym povolením vykonať špeciálnu operáciu, vďaka ktorej Snake deaktivovala pomocou vlastného počítačového nástroja. Ten mu prikázal, aby sa sám zničil a on to urobil.

Ak si myslíte, že ruská špionážna sieť sa používala niekoľko posledných mesiacov, alebo rokov, ste na veľkom omyle.

Podľa správy Snake ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) zneužívala celé desaťročia na kradnutie citlivých dokumentov z počítačových systémov. Dialo sa to v rôznych krajinách po celom svete, pričom špionážnej sieti neunikli ani členské krajiny NATO.

Agentúra pre kybernetickú bezpečnosť a bezpečnosť infraštruktúry (CISA) sa po úspešnej akcii vyjadrila, že Snake bol ten najsofistikovanejší nástroj pre kybernetickú špionáž, aký kedy mala FSB k dispozícii.

Využívať sa dal na získavanie tajných a citlivých dát z rôznych vládnych sietí, ako aj výskumných zariadení či dokonca od novinárov. Dnes už táto hrozba našťastie neexistuje.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Bizarné zistenie. Americká armáda a americký ústav CDC využívali vo svojich aplikáciách ruské kódy
Môže ťa zaujímať
- Reklama -