Ako informuje portál Insider, americkým úradom sa podarilo odhaliť tajnú sieť kompromitovaných počítačov, ktorú vytvorili ruskí hackeri a agenti. Pomocou tejto siete sa im darilo úspešne špehovať členské štáty NATO.

Správu oznámilo americké ministerstvo spravodlivosti ešte v utorok, pričom konkretizovalo, že agenti z FBI dokázali úspešne narušiť globálnu sieť počítačov, na ktorých sa nachádzal sofistikovaný malware s názvom Snake (v preklade „Had“).

Agentúra sa rozhodla so súdnym povolením vykonať špeciálnu operáciu, vďaka ktorej Snake deaktivovala pomocou vlastného počítačového nástroja. Ten mu prikázal, aby sa sám zničil a on to urobil.

Ak si myslíte, že ruská špionážna sieť sa používala niekoľko posledných mesiacov, alebo rokov, ste na veľkom omyle.

Podľa správy Snake ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) zneužívala celé desaťročia na kradnutie citlivých dokumentov z počítačových systémov. Dialo sa to v rôznych krajinách po celom svete, pričom špionážnej sieti neunikli ani členské krajiny NATO.

Agentúra pre kybernetickú bezpečnosť a bezpečnosť infraštruktúry (CISA) sa po úspešnej akcii vyjadrila, že Snake bol ten najsofistikovanejší nástroj pre kybernetickú špionáž, aký kedy mala FSB k dispozícii.

Využívať sa dal na získavanie tajných a citlivých dát z rôznych vládnych sietí, ako aj výskumných zariadení či dokonca od novinárov. Dnes už táto hrozba našťastie neexistuje.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Rusi sú už čiastočne bez App Store. Dôvod však nemusí byť na strane Apple
Môže ťa zaujímať
- Reklama -