Spoločnosť Apple sa v roku 2023 vybrala ekologickou cestou a prestala predávať klasické kožené kryty pre iPhone, ktoré boli dovtedy mimoriadne populárne. Firma ich nahradila materiálom, ktorý pochádza z viac ako 68 % recyklovateľných materiálov a jeho povrch tvorí textília. Keďže bolo toto riešenie pomerne dosť kritizované, rozhodli sme sa ho na iPhone 15 Pro vyskúšať aj my. Hoci sme to úprimne nečakali, výsledok bol napokon jednou veľkou katastrofou.

Samotný kryt sme si zaobstarali ešte v septembri 2023 spolu s novým iPhonom 15 Pro u autorizovaného predajcu spoločnosti Apple za 69 € s DPH. Nejde teda o žiaden falzifikát. Od tej doby prešlo cca päť mesiacov a nepekné známky používania sú viditeľné najmä na miestach, o ktorých sa doteraz nehovorilo, ako o slabých stránkach krytu.

Je síce pravda, že na zadnej časti, ktorá bola v našom prípade tmavomodrá sa občas vyskytujú fľaky, nečistoty či jemné škrabance, no zbaviť sa ich môžete za pomoci navlhčenej handry. Takisto je pravda, že nečistoty sa dostávajú do textílie a to vytvára po čase nepeknú patinu, ktorá sa čistí už o čosi ťažšie.

Na druhej strane nám tento fakt až tak neprekáža, nakoľko kryt kupujeme s primárnym účelom, aby nám chránil naše zariadenie. To, že sú na ňom po pár mesiacoch viditeľné známky opotrebovania je preto tolerovateľné.

FineWoven sa doslova lúpe. Zadná strana vyzerá paradoxne dobre 

FineWoven recenzia
Zdroj: SvetApple

Čo by sa však už diať nemalo je odlupovanie povrchovej úpravy v hranách a na bočných stranách krytu. Ako môžete vidieť na našich fotografiách, ktoré prikladáme k článku, FineWoven sa po pár mesiacoch začal totálne lúpať a už je zrelý na výmenu.

FineWoven recenzia
Zdroj: SvetApple
FineWoven recenzia
Zdroj: SvetApple

Samozrejme priznávame, že tento konkrétny kúsok bol používaný možno trochu náročnejším spôsobom. Okrem bežného pracovného dňa na Slovensku si totiž zaletel až na ďaleký Nový Zéland a o pár týždňov ešte do Brazílie. Pomerne často bol preto vyberaný a vkladaný do vrecka a takisto nosený v našich rukách.

FineWoven recenzia
Zdroj: SvetApple
FineWoven recenzia
Zdroj: SvetApple
FineWoven recenzia
Zdroj: SvetApple

Aj tak ale nešlo o spôsob používania, pri ktorom by sa mal takto výrazne a rýchlo opotrebovať. Nenosili sme ho po stavbách, nehádzali na zem a ani sme po ňom neprechádzali brúsnym papierom. Napriek tomu je vizuál úplne katastrofálny a to je niečo, za čo by sa mala spoločnosť Apple pri cene 69 € hanbiť. Aj keď ani povesť kožených krytov nebola práve „legendárna“, z vlastných skúsenosti môžeme povedať, že vydržali viac, ako ich náhrada v podobe FineWoven.

Prečítajte si tiež  Apple pripravuje generáciu super-počítačov: Mac Studio a Mac Pro sa dočkajú nástupcov

Problém nemáme sami 

Keďže ide o pomerne veľký nedostatok, rozhodli sme sa po ňom trochu pátrať a netrvalo dlho, kým sme zistili, že nevlastníme žiaden chybný kus. Lúpanie totiž nie je chyba, ale ‚ vlastnosť tohto ekologického a zároveň dosť nešťastného materiálu.

Nájdete o tom napríklad celé vlákno na sociálnej sieti Reddit, kde sa na FineWoven kryt sťažuje hneď niekoľko používateľov. Jeden z nich kontaktoval Apple, ktoré mu prisľúbilo náhradu. Sám sa, ale obáva, že sa situácia zopakuje.

FineWoven recenzia
Zdroj: Reddit (snímka obrazovky)

Zmienky o lúpaní krytu FineWoven nájdete aj na diskusnom fóre Macrumors. Jeden z používateľov „ls7“ uvádza, že sa mu lúpanie začalo objavovať po cca 10 – 20 dňoch bežného používania v kancelárskom prostredí. Zároveň nemal ani toľko šťastia, ako používateľ na Reddite, o ktorom sme písali vyššie.

Kryt s týmto poškodením sa podľa vlastných slov pokúsil reklamovať, no spoločnosť Apple jeho žiadosť zamietla, nakoľko uviedla, že v danom prípade ide o bežné opotrebenie. Keď sa ale pozriete na snímku obrazovky nižšie, pravdepodobne si poviete, že to v Cupertine nemôžu myslišť vážne.

FineWoven recenzia
Zdroj: Macrumors Forum (snímka obrazovky)

Je to teda jasný dôkaz toho, že spoločnosť Apple v tomto prípade podcenila kvalitu svojho výrobku a ľudia s ním vôbec nie sú spokojní. Ani sa im, ale úprimne nečudujeme…

Ekológia, alebo predražená zbytočnosť, ktorú si už nikdy nekúpime? 

FineWoven recenzia
Zdroj: SvetApple

Keď zaplatíte za obal 69 €, už tak nejak očakávate, že by možno mohol vydržať aspoň rok, prípadne celý čas, keď budete používať svoje zariadenie. V tomto prípade je síce pravda, že Apple stavil na ekológiu, čo je úctyhodné, no zároveň sa pýtame, či je ekologické a tiež ekonomické používať jeden kožený kryt rok či dva, alebo za ten istý čas vystriedať 2 – 3 puzdra vyrobené z materiálu FineWoven. Odpovedali ste si už sami.

Toto celé nás motivuje jedine k tomu, aby sme na zariadenie dali iný, menej ekologický a lacnejší kryt, ktorý však vydrží dlhšie a nebude sa takto škaredo lúpať. Hoci Apple výrobky milujeme, tento jeden vám žiaľ odporučiť nemôžeme, ani keby sa predával za polovičnú cenu. Z vlastnej skúsenosti pociťujeme jedno veľké sklamanie…

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -