Ako píše agentúra Reuters, spoločnosť Google bude musieť zaplatiť šialenú pokutu za to, že nezákonne sledovala polohu používateľov v operačnom systéme Android. Informáciu potvrdila ešte v pondelok generálna prokuratúra amerického štátu Michigan.

Samotná pokuta číni až 391,5 milióna amerických dolárov, čo je v prepočte ku dnešnému kurzu zhruba 378 miliónov eur. Nie je to však všetko.

Spoločnosť Google musí okrem platby tejto šialene vysokej sumy aj transparentnejšie informovať spotrebiteľov o tom, kedy dochádza k sledovaniu polohy a zároveň im poskytnúť podrobné informácie o údajoch o sledovaní polohy na špeciálnej webovej stránke.

Google prisľúbilo zmenu 

Heslá passkeys od google
Zdroj: Unsplash / Solen Feyissa / Franck (úprava redakcie)

„Keď sa spotrebitelia rozhodnú nezdieľať údaje o polohe vo svojich zariadeniach, mali by mať dôveru v to, že spoločnosť už nebude sledovať každý ich krok,“ uviedol vo vyhlásení generálny prokurátor štátu Iowa Tom Miller.

Technologický gigant v pondelok na svojom oficiálnom blogu uviedol, že v najbližších mesiacoch „vykoná aktualizácie, aby poskytol ešte väčšiu kontrolu a transparentnosť údajov o polohe“.

Vymazávanie údajov o polohe bude jednoduchšie 

Svietiace logo spoločnosti Google
Zdroj: Unsplash / Mitchell Luo

Podľa Reuters má medzi tieto zmeny patriť aj výrazné uľahčenie vymazávania údajov o polohe. Noví používatelia budú mať k dispozícii ovládacie prvky automatického vymazania, ktoré im umožnia nariadiť spoločnosti Google, aby vymazala určité informácie po dopredu stanovenom čase.

Za zmienku tiež stojí, že aj keď ide o vysokú pokutu, spoločnosť Google mala v prvom polroku tohto roka príjmy z reklamy vo výške 111 miliárd dolárov, čo je viac ako ktorýkoľvek iný predajca online reklamy.

Poloha spotrebiteľa je kľúčom k tomu, aby sa zadávateľ reklamy dokázal presadiť v digitálnej spleti – aby bola reklama relevantnejšia a upútala pozornosť spotrebiteľa. Dúfajme, že sa so žiadnym podobným prešľapom v budúcnosti nestretneme.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  Android kopíruje Apple. Túto funkciu z iPhonu si užijú aj používatelia konkurenčného systému
Môže ťa zaujímať
- Reklama -