Internet Explorer je jednoznačne najznámejším internetovým prehliadačom sveta. Aj keď je pravda, že v dnešnej dobe skôr v negatívnom slova zmysle, no stále si nájde percento svojich používateľov, ktorí nepoznajú iné prehliadače a Explorer im jendoducho stačí. Microsoft sa rozhodol, že túto legendu zruší a nahradí ho novým prehliadačom. Ten bude niesť názov Spartan a bude jeho priamym nástupcom! 

Kde sa vzal jeho názov?

Microsoft predstaví spolu s budúcim Windowsom 10 aj úplne nový webový prehliadač Spartan, ktorý priamo nahradí súčasnú legendu Internet Explorer. Kde sa však tento názov Spartan vzal? Za odpoveďou netreba ísť ďaleko! Rovnako ako názov hlasovej asistentky, Cortana pochádza zo slávnej hernej série Halo, ktorá je dostupná exkluzívne pre Xbox. Spartan je rovnako ako Cortana jedným z hlavným postáv tejto série a v samotnej hre v podstate aj tou najhlavnejšou! Jeho meno je presnejšie Spartan-117.

V čom bude lepší?

Tá pravá otázka však nastáva až teraz. V čom má byť rozdiel medzi Spartanom a legendárnym Explorerom? No, samozrejme by mal byť prehľadnejší atď., ale to hlavné bude jeho rýchlosť. Microsoft sa rozhodol, že vytvorí software, ktorý bude klásť veľmi skromné nároky na operačnú pamäť ako aj na celkový výkon počítača, pod čo by sa mala podpísať jeho efektivita. Výhodou bude zavedenie Spartana v mobilných zariadeniach, kde bude taktiež omnoho menej náročný, čo sa podpíše aj na výdrži batérie! Spartan bude zo začiatku dostupný po boku Explorera. Po krátkom čase sa však Explorer stratí a poputuje do histórie.

Kompatibilita

Kde všade sa nový prehliadač objaví? No, Microsoft sa rozhodol, že navrhne niekoľko verzií pre dané zariadenia hneď od začiatku, aby bola kompatibilita čo najlepšia. Dočkať by sme sa mali samostatnej verzie pre PC, prenosné počítače, mobilné zariadenia s Windows Phone či dokonca Xbox One. Spartan bude písaný podľa najmodernejších kódov, aby bolo vyhľadávanie čo najrýchlejšie.

Zdá sa teda, že po veľmi dlhom čase sa spoločnosť Microsoft uberá tým správnym smerom a je jasné, že sa pod to podpísal nový CEO Satya Nadella. Uvidíme teda, ako bude Spartan vyzerať v praxi, ale ak nám Microsoft predstaví skutočne dobrý software, tak môže zamiešať karty ostatným prehliadačom. Veď dnes sú to najpoužívanejšie programy na svete, a tak je nutné, aby fungovali špičkovo a pri tom nezaťažovali naše zariadenia!

Microsoft Spartan-svetapple.sk
Microsoft Spartan-svetapple.sk
Prečítajte si tiež  Microsoft objavil, že tablety majú dotykový displej!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.