Internet je miesto, ktoré nám zjednodušuje život a ponúka neuveriteľne možnosti. Stále však platí, že na ňom musíme byť mimoriadne opatrní. V opačnom prípade môže dôjsť ku krádeži osobných údajov, alebo v horšom prípade aj strate peňazí.

Presvedčila sa o tom žena, ktorá prišla po jednoduchom vyhľadávaní na Google o približne 300 000 €. Informoval o tom portál News. Austrálska rodáčka Jo O’Brien urobila primitívnu chybu, pred ktorou vás varujeme na pravidelnej báze. Sumu presahujúcu tristo tisíc eur získala po rozvodovom vyrovnaní, no príliš dlho si ju neužila, nakoľko po krátkom čase o všetko prišla.

Ešte v máji 2022 chcela O’Brien svoje peniaze bezpečne zainvestovať. Presne preto zadala do vyhľadávača Google dopyt po najlepších investičných sadzbách na určitú dobu.

Vo výsledkoch vyhľadávania jej vyskočil odkaz, na ktorý klikla a ocitla sa na pristávacej stránke zameranej na investičné služby. Neskôr zistila, že patrila podvodníkom. Ako, ale prišla o peniaze?

Takto prišla žena cez internet o 300 000 €

Nakoľko O’Brien zadala na internetovú stránku podvodníkov niektoré osobné údaje vrátane telefónneho čísla, tí to okamžite využili.

Už na druhý deň ju kontaktovali traja muži, ktorí uviedli, že pochádzajú z rôznych firiem poskytujúcich finančné služby vrátane AMP (Australian Mutual Provident Society. Na to, aby pôsobili dôveryhodne sa v telefóne predstavili pod menami skutočných zamestnancov daných firiem a O’Brien ponúkli výhodnejšie sadzby.

Po tom, čo si žena všetko skontrolovala priamo cez weby daných investičných spoločností sa pozrela aj na číslo, pri ktorom sa uvádzalo, že pochádza zo Sydney. To ju utvrdilo v tom, že je všetko v maximálnom poriadku a rozhodla sa urobiť najväčšiu chybu vo svojom živote.

Podvodníci začali žene posielať formuláre cez e-maily, ktoré mala vyplniť ešte predtým, než budú odovzdané právnemu oddeleniu (pravdepodobne kvôli uzatvoreniu zmluvy).

Všetko skontroloval aj jej účtovník, ktorý si nevšimol žiadne „červené vlajky“, hoci vo formulároch bolo neskôr možné rozpoznať chyby, napríklad v podobe nesprávnej interpunkcie.

Žena potom dostala číslo účtu, na ktorý začala postupne posielať peniaze. Svojej banke dala pokyn, aby zvýšila denný limit z cca 18 500 € na cca 92 000 €, pričom súhlasila aj s vyhlásením, v rámci ktorého sa banka zbavuje zodpovednosti za prípadný podvod.

Nebola jediná 

V júni 2022 Jo O’Brien zazvonil telefón, v ktorom jej banka zavolala, že sa pravdepodobne stala súčasťou finančného podvodu. Ako sama dopĺňa, v rámci tejto transakcie prišla o prakticky všetky svoje úspory.

Prečítajte si tiež  Ľudia dostávajú od Google peniaze zadarmo. Stačí, že si kúpili smartfón

Zároveň dodala, že nebola jediná, nakoľko oklamaných malo byť ďalších 8 ľudí celkovo o viac, ako 1,5 milióna eur. O’Brien sa však nevzdala a vzala veci do vlastných rúk. Podarilo sa jej dokonca vypátrať muža, ktorý ju podviedol, pričom sa mu vyhrážala, že odhalí jeho identitu.

Muž jej navrhol, ako môže získať svoje peniaze späť, avšak O’Brien trvala na tom, že chce spravodlivosť pre všetkých podvedených Austrálčanov. Dodnes však z tohto podvodu nikto nebol trestne stíhaný.

Dávajte si pozor 

Ako sme už uviedli vyššie, internet je nebezpečné miesto plné podvodníkov a aj jedno nesprávne vyplnenie phishingového formulára môže mať za následok to, že prídete o svoje celoživotné úspory.

Aj preto je dôležité vždy starostlivo overovať všetky informácie a nenechať sa zlákať na veľmi výhodné ponuky, ktoré znejú až moc dobre na to, aby boli pravdivé.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -