Vrcholní manažéri spoločnosti Apple, Jeff Williams a Bud Tribble, už po predstavení ResearchKitu zorganizovali Q&A konferenciu pre zamestnancov, ktorí sa chceli dozvedieť niečo viac. Vďaka otázkam zamestnancov, ktorých bolo mnoho, sme sa mohli dozvedieť trochu viac z minulosti celého projektu, ktorý je už druhým open-source projektom Applu a dúfame, že tentoraz sa slová naozaj vyplnia a ResearchKit sa dostane aj na Android a Windows, čím sa môže výskum chorôb ešte viac urýchliť.

Kedy malo vzniknúť?

Rozhranie ResearchKit malo vzniknúť v čase, kedy spoločnosť pracovala na HealthKite a je prakticky výsledkom HealthKitu. V čase, kedy sa Apple stretával s profesionálmi kvôli aplikácii Health, niektorí vyhlásili že “niečo z toho by bolo skvelé pre výskum”. Odborníci sa s Applom podelili o problémy, ktoré strpčujú lekársky výskum a spoločnosť nad nimi začala intenzívne uvažovať. Dokonca tak, že im chcela okamžite pomôcť a to megalomanským spôsobom. Svoje na tom spravil aj práve bývalý doktor Bud Tribble, ktorý si je vedomý výziev vo výskume a veril, že Apple by ich vedel vyriešiť. Prakticky sa dá povedať, že Tribble dal projektu zelenú.

Čo motivovalo Apple?

Apple k tomu motivovala aj skutočnosť, že pacient je najdôležitejšou zložkou v medicíne a verí, že pacienti by sa mohli vďaka iPhonu viac angažovať do boja proti svojim ochoreniam a zároveň pomôcť ostatným, ktorí nimi trpia – ako napríklad Parkinsonom. Navyše verí, že vďaka jeho telefónom sa to dá spraviť jednoducho, ľahko a nerušene. So stovkami miliónov užívateľov iOS to zároveň symbolizuje obrovský potenciál a je vidieť že na tomto tvrdení je predsa len niečo pravdy – veď len v prvý deň prekonali ResearchKit aplikácie viac ako 10 000 stiahnutí.

Počet stiahnutí sa môže navyše vďaka open-source dramaticky zvýšiť, až budú aplikácie dostupné aj v Google Play. A práve open-source model je vec, ktorú Apple skutočne chcel použiť: “Ak niekto vynájde nový spôsob ako merať vplyv Parkinsonovej choroby, môžu tento modul vložiť do ResearchKitu, aby ho mohli využívať aj ďalší výskumníci. V podstate je to skvelá kombinácia motívov Applu a spôsobu, akým pracujú výskumníci. Takže je to veľmi otvorené kolaboratívne prostredie.” Williams doplnil, že rozhranie mohlo byť pokojne uzavreté, ale to nie je princípom: “Toto je o boji proti chorobám. A ak príspevky z inej platformy dokážu zachrániť čo i len jeden život, znamená to že to naozaj stálo za to.”

Čo nakoniec Williams odhalil?

Williams nakoniec odhalil, že vývoj ResearchKit prebiehal na tej najosobnejšej úrovni, akú kedy zažil, pretože “mnohí z nás boli týmito ochoreniami ovplyvnení a tak je tu veľmi silné osobné spojenie.” Dodal, že tím, ktorý na rozhraní pracoval, vyzeral, že bol týmito ochoreniami naozaj ovplyvnený. Hneď na úvod je k dispozícii 5 aplikácií, ktoré majú za cieľ pomáhať pri výskume astmy, Parkinsona, cukrovky, rakoviny prsníka a kardiovaskulárnych chorôb. Aplikácie sa volajú Asthma Health, Parkinson mPower, GlucoSuccess, Share the Journey a MyHeart Counts. Platforma bude sprístupnená už budúci mesiac.

Zdroj: 9to5mac.com
Prečítajte si tiež  Obed s Timom Cookom má hodnotu 330 001$!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.