Pokiaľ si chcete zaobstarať nový televízor, určite sa stretávate so skratkami LCD, Neo QLED a OLED, ktoré sa zameriavajú na určitú zobrazovaciu technológiu. A aj keď im niektorí zákazníci nevenujú veľkú pozornosť, v skutočnosti sú veľmi dôležité a treba si dobre zvážiť, čo si napokon vyberiete.

V tomto článku vám vysvetlíme, aký je rozdiel medzi LCD vs Neo QLED vs OLED a ktorá technológia sa z nášho pohľadu najviac oplatí. Každému bude totiž vyhovovať niečo iné. Zároveň si v krátkosti porovnáme ceny. Ako vzor použijeme 65″ Samsung TV z roku 2023.

LCD: Veľa muziky za málo peňazí

Samsung TV 65"
Zdroj: Samsung

Technológia LCD je synonymom pre displeje z tekutých kryštálov a na trhu s televízormi sa ňou stretávame dlhé roky. LCD televízory sú známe tým, že vytvárajú jasný a farebný obraz, poväčšine majú tenký a moderný dizajn a v neposlednom rade ich môžete získať za veľmi výhodné ceny v rôznych veľkostiach.

Moderným LCD nechýbajú ani dobre pozorovacie uhly a tiež plno ďalších benefitov. Pre bežného človeka je voľba tejto zobrazovacej technológie úplne dostatočná. Cena takejto TV so 65″ uhlopriečkou od spoločnosti Samsung (model 2023) bola pôvodne stanovená na 629 s DPH €, no dnes ju po kliknutí na tento odkaz kúpite len za 519 € s DPH.

Neo QLED: Zlatá stredná cesta

Samusng TV
Zdroj: Samsung

Pokiaľ si nepotrpíte len na veľkosti uhlopriečky, ale aj na vynikajúcom obraze, technológia Neo QLED od spoločnosti Samsung je pre vás ako stvorená. Nachádza sa v 4K a 8K televízoroch vyššej triedy a funguje na princípe implementácie Mini LED diód priamo pod LCD displej do špeciálnych osvetľovacích zón. Veľkou výhodou Neo QLED televízorov je, že ponúkajú vynikajúci kvalitu obrazu za férovú cenu.

Zákazníci sa môžu tešiť na vynikajúci jas a tiež kontrastné pomery, v rámci ktorých je čierna scéna skutočne čierna a nie tmavošedá, ako na bežných LCD obrazovkách. Neo QLED televízory majú aj dlhú životnosť, vynikajúci jas a veľkú výhodu v tom, že ich farby sa nevypaľujú. No a cena? 65″ Neo QLED televízia od Samsungu z roku 2023 sa v čase uvedenia na trh predávala až za 2 449 € s DPH, avšak po kliknutí na tento odkaz ju kúpite len za 989 € s DPH, vďaka čomu krásne ušetríte.

OLED: Pre najnáročnejších

Samsung OLED TV
Zdroj: Samsung

Do tretice tu máme najlepšie riešenie pre tých najnáročnejších zákazníkov a to klasickú technológiu OLED, ktorá je skratkou pre Organic Light Emitting Diode. Každá dióda ma veľkosť jedného pixelu a samostatne sa zapína / vypína. Aj vďaka tomu majú OLED televízory dokonalý kontrastný pomer, pretože čierna farba = vypnutý pixel. Nenachádza sa tu žiadne ďalšie podsvietenie. Výhodou technológie OLED sú tiež fantastické pozorovacie uhly a perfektná odozva.

Prečítajte si tiež  Na vrchole nie je iba Apple. Darí sa aj spoločnosti Samsung, čo potvrdili najnovšie finančné výsledky

A hoci sú OLED televízory ďaleko najdrahšie a takisto sa považujú za tu najlepšiu možnú voľbu pre ľudí, ktorí vyžadujú dokonalý obraz, majú aj svoje negatíva. Treba spomenúť napríklad to, že maximálny jas je nižší, ako pri technológii Neo QLED a taktiež sa tu ľudia obávajú vypaľovania jednotlivých pixelov. Moderné technológie sú však natoľko pokročilé, že by sa to stávať nemalo. No a cena? Ako sme už avizovali, tá je ďaleko najvyššia. 65″ OLED TV od Samsungu z roku 2023 stála v čase uvedenia na trh 2 859 € s DPH, no po kliknutí na tento odkaz ju kúpite za 1 439 € s DPH, vďaka čomu ušetríte presne polovicu.

Kúpiť si LCD, Neo QLED alebo OLED?

Rozhodovanie medzi OLED, Neo QLED a LCD sa odvíja od osobných preferencií a spôsobu používania. Ako sme to naznačili v samotnom texte vyššie, LCD je dobrý štart do sveta televízorov za veľmi prívetivú cenu. Nemá síce dokonalý obraz, no väčšine stredne náročným zákazníkom bude stačiť.

Z opačného spektra je tu potom k dispozícii OLED televízor, ktorý je mnohými považovaný za najlepšiu možnú voľbu, no treba dodať, že aj tú najdrahšiu. Navyše nie každý chce túto technológiu, nakoľko sa bojí vypaľovania pixelov alebo nedostatočne silného jasu.

Aj preto je z nášho pohľadu najrozumnejšie kúpiť Neo QLED televízor, alebo QLED televízor od iného výrobcu, ktorý predstavuje rozumný kompromis a cenovo sa nachádza niekde uprostred medzi LCD a OLED. Sami sme si nedávno zaobstarali takýto televízor od Samsungu a jeho kvality si nevieme vynachváliť. Rozhodnutie, ale nechávame na vás.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -