Ako píše portál Insider, generálny riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg v stredu vyhlásil, že je „celkom presvedčený„, že jeho spoločnosť sa uberá „dobrým smerom„. Urobil to po oznámení finančných výsledkov za tretí štvrťrok 2022, na základe ktorých sa akcie Mety prepadli o 20 % . Výsledky boli totiž ešte horšie, ako sa očakávalo.

Čistý zisk spoločnosti Meta sa totiž v treťom štvrťroku medziročne prepadol o šialených 52 percent na 4,4 miliardy dolárov. Spôsobili to najmä náklady na výskum a vývoj, ktoré vyskočili o 45 % kvôli investíciám do metaverse.

Akcie spoločnosti Meta klesli v stredu počas obchodovania po skončení obchodovania o takmer 20 % na 104,30 USD za kus, čo je najnižšia úroveň od roku 2016.

Meta stráca dôveru investorov 

Mark Zuckerberg, generálny riaditeľ spoločnosti Facebook
Zdroj: Hypebeast

Insider dopĺňa, že investori pozorne sledujú celý rozsah investícií spoločnosti Meta do metaversu a obávajú sa, že firma týmto spôsobom odvádza pozornosť od svojich hlavných aktivít v oblasti sociálnych sietí, do ktorých spadá Facebook, Instagram či WhatsApp.

Napríklad Brad Gerstner, ktorého fond Altimeter Capital vlastní akcie Meta v hodnote stoviek miliónov dolárov ešte v utorok vyzval sociálno-mediálnu spoločnosť, aby obmedzila svoje investície do metaverse a znížila počet zamestnancov aspoň o 20 %.

V otvorenom liste napísal, že spoločnosť „stratila dôveru investorov“, čo je pre Zuckerberga mimoriadne vážna situácia.

Klesol aj čistý príjem zo sociálnych sietí 

iPhone 12 a aplikácie na chat prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp a TikTok
Zrdoj: Unsplash / Jeremy Bezanger

Aby toho nebolo málo, spoločnosť Meta sa musí trápiť aj s prudkým prepadom príjmov zo sociálnych sietí. Ten do 30. septembra 2022 klesol počas sledovaného obdobia o viac ako štvrtinu na 9,3 miliardy doárov.

Zuckerberg sa ale snažil celú situáciu upokojiť vyhlásením, v ktorom uviedol, že počet každodenných používateľov Facebooku je v súčasnosti najvyšší v histórii a že aplikáciu WhatsApp denne používajú viac ako 2 miliardy ľudí po celom svete.

Meta začína šetriť všade kde sa dá 

Mark Zuckerberg Meta
Zdroj: Meta

Spoločnosť si samozrejme uvedomuje závžnosť situácie a preto sa rozhodla šetriť všade, kde je to len možné.

Zatiaľ čo výdavky na projekt metaverse sa môžu ešte zvyšovať, náklady v iných oblastiach budú klesať. Podľa finančného riaditeľa Davida Wehnera spoločnosť „zvýšila kontrolu“ prevádzkových výdavkov vrátane znižovania plochy kancelárií.

Wehner tiež uviedol, že Meta zmrazuje prijímanie zamestnancov v niektorých tímoch a „znižuje“ počet zamestnancov v iných, pričom prijímanie zamestnancov sa obmedzuje na „najvyššie priority„.

Spoločnosť Meta uviedla, že medziročne zvýšila celkový počet zamestnancov o 28 % na 87 314 a Wehner uviedol, že očakáva, že do konca roka 2023 zostane približne rovnaký.

Prečítajte si tiež  Apple má ďalší problém: Slot čítačky SD kariet v niektorých prípadoch nefunguje podľa predstav používateľov

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -