Aj napriek tomu, že Jablková spoločnosť odhalí nový iPhone až 9. septembra, rôzne iné spoločnosti sa rozhodli, že ju skúsia predbehnúť a svoje vlastné „iPhony 6“ predstavia ešte pred oficiálnym uvedením. Výnimkou nie je ani čínska spoločnosť Meizu, ktorej smartfón s označením MX4, ponúka extrémny výkon, no rozprávkovú cenu.

Dizajn

Aj napriek tomu, že sa to na prvý pohľad nemusí zdať, všetci asi dobre vieme, kde dizajnéri spoločnosti Meizu čerpali inšpiráciu. Zaoblené hrany, okrúhle domovské tlačidlo či len celkový tvar zariadenia okamžite evokuje iPhone 6. Na telefóne dokonca nájdeme aj pásiky oddeľujúce anténu či veľmi podobné otvory pre reproduktor/mikrofón. Je jasné, že za predlohou bol iPhone 6, alebo aspoň jeho uniknuté schémy, či makety. Na obranu spoločnosti však musíme povedať, že aj napriek tomu, že okopírovali dizajn, telefón ponúka stále dosť svojich originálnych prvkov, a tak sa nedá označiť za priamu kópiu iPhonu 6.

Meizu-MX4-1
Predloha pre tento telefón bola pravdepodobne schéma či maketa iPhonu 6 – setapple.sk

Výkon

Po dizajne prichádza výkon, no to je už trošku iná pesnička! MX4 ponúka najnovší Android 4.4.4 KitKat s nadstavbou Flyme 4.0. Ten beží vďaka výkonnému, až osemjadrovému procesoru MT6595, ktorý má štyri jadrá Cortex-A17 a taktovaný je na 2,2 GHz. Štyri jadrá Cortex-A17 majú takt na 1,7 GHz (koľko má váš laptop?). Celé zariadenie vydrží zaručene dlhú dobu v režime používania, pretože v jeho elegantnom hliníkovom tele nájdeme batériu, ktorá má kapacitu až 3100 mAh. Telefón však neponúka slot na Micro-SD karty ale len tri pamäťové varianty, rovnaké ako pri súčasnom iPhone 5S. Aj napriek tomu, že to pre jeho potencionálnych majiteľov môže byť sklamaním, zúfať určite netreba.

Meizu-MX4-10
Telefón disponuje naozaj výkonnými parametrami!

Displej

Aj to je skvelá stránka tohto smartfónu. V ponuke máte naozaj veľký 5,36″ displej, ktorého rozlíšenie je 1920×1152. Okrem toho, že ponúka Full HD rozlíšenie, poteší aj hustota pixelov, ktorá je na hodnote 418 ppi. Aj napriek tomu, že sme sa s týmto zaujímavým výjavom z Číny zatiaľ nemali možnosť stretnúť osobne, novinári, ktorí ho už testovali povedali, že displej ma naozaj vynikajúce farby!

Meizu-MX4-2
Displej ponúka výborné a zároveň živé farby – svetapple.sk

Fotoaparát

Čo sa týka smartfónu a fotoaparátu, tak to je minimálne v mojom prípade, jeden z najdôležitejších aspektov, ktoré rozhodujú, či si nový iPhone kúpim už teraz alebo počkám ešte rok. Rád totiž fotím, no Apple do svojho Jablkového telefónu od roku 2011 vkladá stále rovnaký 8 MPx čip, ktorý len medzigeneračne upravuje. Hádam sa už tento rok rozhodne pre niečo výkonnejšie, no nie? Ale späť k MX4. Fotoaparát na zadnej strane pravdepodobne majiteľa neurazí, keďže ponúka až 20,7 MPx (načo toľko?). Ten má slnečnú clonu rovnako ako pri súčasnom iPhone 5S  f/2,2. Fotoaparát by mal za vhodných svetelných podmienok vedieť zaostriť za 0,3 sekundy a odfotiť až 25 snímok za sekundu. Okrem toho je schopný nahrávať 4k video! Na zadnej strane nájdeme aj duálnu led diódu. Z prednej strany sa na vás bude usmievať 2,2 MPx senzor, ktorý disponuje rovnakou slnečnou clonou ako v prípade zadnej strany. Tento fakt zaručí, že fotografie budú kvalitnejšie aj popri horších svetelných podmienok.

Meizu-MX4-9
Rolíšenie fotoaparátu je až 20,7 MPx, na zadnej strane nájdeme duálnu led diódu a video dokáže nahrávať až v 4K! – svetapple.sk

Rozprávková cena

Čo sa týka ceny, tak je naozaj ohromujúca, telefóny s podobným výkonom či displejom stoja od približne 500 € hore, no čo Meizu MX4? Ten sa môže zďaleka smiať svojim konkurenčným spoločnostiam. Za jeho základnú 16 GB verziu zaplatíte iba 223 € (podotýkam, že iPhone 5S v rovnakej pamäťovej konfigurácií stojí v Apple Store 659 $ / €, no u nás sa dá zohnať aj o niečo lacnejšie). A čo väčšie varianty? 32 GB 323 € a 64 GB- 423 €? Nie, zdá sa, že Meizu pri svojom MX4 nepoužilo cenovú politiku Apple, kedy cena medzi jednotlivými verziami predstavuje rozdiel 100 $/€. Za 32 GB variant totiž zaplatíte iba o 24 € viac a za najväčšiu 64 GB konfiguráciu len 297 €. Nechcem ani pomyslieť, koľko by ste zaplatili za podobne nakonfigurovaný iPhone.

Meizu-MX4-4
Zriadenie sa dá zakúpiť za doslova rozprávkovú cenu! – svetapple.sk

Je tu jedno „ALE“!

Aj napriek tomu, že čínska novinka vyzerá naozaj skvele a ešte lepšie sa počúva o jej výkonnostných parametroch, stále je tu jedno veľké „ALE“. Za spomínanú cenu totiž dostanete smartfón spoločnosti, ktorá nehrá na trhu nijakú významnú rolu, a tak sa dá očakávať, že nemá dostatok skúseností s vývojom smartfónov, ako napríklad Samsung, LG či samotné Apple. To môže súvisieť s bugmi či lagmi pri jeho používaní. Všetci tiež dobre vieme, že výkonnejší HW neznamená výkonnejší telefón!  Navyše pokiaľ by ste si podobný smartfón kúpili, stále budete odsudzovaný ako majiteľ čínskeho klonu jablkového zriadenia.  Preto by ste si mali dvakrát rozmyslieť či do toho pôjdete!

Meizu-MX4-14
Na Meizu MX4 sa dá otvoriť zadný kryt, a vymeniť prípadne vybitá batéria – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.