Len približne pred rokom sme vás informovali o katastrofe, ku ktorej došlo v atlantickom oceáne. Ponorka Titan od spoločnosti OceanGate implodovala pri ceste ku vraku lode Titanic, pričom na palube bolo celkovo päť ľudí vrátane šesťdesiatjeden ročného miliardára Stocktona Rusha.

A pokiaľ ste si aj vy mysleli, že táto udalosť znamená stopku pre výlety ku vraku ikonickej lode, tak ste boli na veľkom omyle. Ako totiž informuje portál BBC, príležitosti sa najnovšie chopil americký miliardár Larry Connor z Ohia, ktorý sa zameriava na luxusné nehnuteľnosti spolu so skúseným hblokomorským prieskumníkom Patrickom Laheylim.

Spoločne plánujú ponor do hĺbky približne 3 800 metrov, aby preskúmali túto ikonickú loď v Severnom Atlantiku.

Bezpečnosť na prvom mieste

Triton 4000/2 Abyssal Explorer
Zdroj: Triton

Aj keď mnohým naskakuje pri čítaní týchto riadkov husia koža, miliardár nechce nijako podceňovať bezpečnosť. Connorova spoločnosť zdôrazňuje, že plánovaná expedícia sa uskutoční až po úplnej certifikácii ponorky príslušnou námornou organizáciou, ktorá preverí, či je schopná odolať extrémnemu tlaku, ktorému bude čeliť na dne Atlantiku.

Aj to by mal byť jeden z dôvodov, prečo zatiaľ nebol stanovený žiaden časový harmonogram výpravy. Dvojica prieskumníkov sa nikam neponáhľa.

Pre spomínanú expedíciu plánujú použiť ponorku nazvanú Triton 4000/2 Abyssal Explorer, ktorá sa je schopná bezpečne ponoriť až do hĺbky 4 000 metrov. Jej cena je odhadovaná na približne 20 miliónov amerických dolárov (cca 18,44 milióna eur).

Triton 4000/2 Abyssal Explorer
Zdroj: Triton

Ponorka Titan spoločnosti OceanGate, ktorá spôsobila tragédiu, bola vyrobená z uhlíkových vlákien a certifikovaná iba do hĺbky 1 300 metrov. To stačilo len zhruba do tretiny cesty ku Titanicu. Cestujúci preto išli do obrovského rizika a je v podstate zázrakom, že sa nešťastie nestalo už skôr, pri predošlých ponoroch.

Chcú si získať dôveru verejnosti

Ako informuje BBC, implózia ponorky Titan mala výrazný negatívny dopad na sektor spoločností, ktoré sa zameriavajú na vývoj a výrobu súkromných ponoriek.

Len krátko po tom, čo spoločnosť OceanGate pozastavila svoju činnosť zaznamenali iné firmy zrušené objednávky a pokles predaja.

Triton 4000/2 Abyssal Explorer
Zdroj: Triton

Connor a Lahey dúfajú, že úspešná výprava opäť vzbudí záujem verejnosti o hlbokomorský prieskum. Obaja sú totiž v tomto smere relatívne skúsení a nič neberú na ľahkú váhu.

Napríklad v roku 2021 sa spoločne ponorili do Challenger Deep a Sirena Deep v Mariánskej priekope, ktorá je najhlbším miestom na zemskom povrchu.

Tentoraz chcú ukázať svetu, že oceán môže byť nielen mocný, ale aj nádherný a život meniaci, ak sa k nemu pristupuje správne. Držíme teda palce, aby všetko dobre dopadlo.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Instagram zavádza revolučnú novinku. Budete ju milovať aj na Slovensku

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -