Keby ste sa v roku 2010 opýtali niekoho, v čom je nový iPhone 4 lepší od svojho predchodcu iPhonu 3GS, určite by vám vymenoval celú paletu noviniek od možnosti nahrávania HD videa až po displej s vysokým rozlíšením, v Apple nazývaný aj ako Retina. Toto zariadenie bolo naozaj pokrokové po každej stránke a aj dnes patrí medzi veľmi populárne. Deje sa však niečo, čo sme určite nechceli. Mobilný trh stagnuje, čo bude ďalej?

Novinky

Každým rokom sú mobilné zariadenia obohacované o nové funkcie a výkonnejší alebo lepšie povedané „upgradovanejší“ HW. Toto celé je síce pekné, no v prípade, že sa na to pozrieme z iného hľadiska, aj pomerne nudné! Kde sú tie časy, kedy sme doslova túžili vidieť najnovší smartfón od danej spoločnosti a naživo si vyskúšať všetky jeho nové funkcie? Pravda, aj dnes to tak je, no určite to nie je také intenzívne, ako tomu bolo pred niekoľkými rokmi. Zariadenia sú síce rokmi krajšie a výkonnejšie ale už neprinášajú nič nové. Kam sa teda bude uberať mobilný trh ďalej?

- Reklama -

Zmenšovanie

V dnešnej dobe je trend vyrobiť čo najtenší smartfón a predbehnúť celú konkurenciu. To je jedna z vecí, ktorá mnohým používateľom doslova lezie na nervy, keďže smartfóny prichádzajú o svoju výdrž a na jedno nabitie ledva jeden deň. Je jasné, že väčšie smartfóny, ako sú teraz už nebudú, pretože by to boli prakticky tablety. Zariadenia by sa mohli opäť začať zmenšovať, poprípade, by ich výrobcovia mohli začať zmenšovať aspoň HW, vďaka čomu by ostalo už v aj tak tenkom tele zariadenia viac miesta pre batériu.

Transparentný smartfón - svetapple.sk
Transparentný smartfón – svetapple.sk

 Ohybné, transparentné displeje

Doba pokračuje a so zmenšovaním bude pribúdať čoraz viac transparentných a ohybných displejov. Práve na tomto poli by mohol počas nasledujúcich rokov dominovať azda najväčší konkurent Apple, Samsung, ktorý má veľké plány a možnosti práve s ohybnými displejmi. Už dnes poznáme niekoľko zariadení, v ktorých technológiu využíva a čoskoro budú predstavované ďalšie a ďalšie zariadenia. Výhodu má predovšetkým  v tom, že okrem toho, že ide o obrovského výrobcu všetkého, ide aj o výrobného giganta a tak si displeje dokáže vyrobiť aj sám. Budúcnosť smartfónov by mohla byť podobná, ako na následujúcom videu. Zariadenie by pozostávalo predovšetkým z displeja a HW by bol ukrytý niekte v tele, no bol by tak malý, že by nebolo nutné vyhradzovať mu výrazný priestor.

Predpovedať niečo podobné na niekoľko rokov dopredu, je samozrejme veľmi náročné a závisí to od množstva aspektov. Vieme však, že budúcnosť je v ohybných a transparentných displejoch. Veď kto by pred ôsmimi rokmi povedal, že pomocou svojho smartfónu (iPhonu) zachytíme video v 240fps či odomkneme uzamknut, dotykovú plochu tým, že položíme palec na Touch ID?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.