Spoločnosť Apple predstavila funkciu SOS cez satelit vlani spolu s novými modelmi iPhone 14. Táto technológia umožňuje užívateľom telefónov iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max privolať záchranné zložky aj v prípade, ak nie je k dispozícií signál či pripojenie na WiFi.

Globalstar pôsobí v tomto projekte ako partnerská spoločnosť Apple, ktorá dodáva satelity na fungovanie SOS v iPhone. Apple počas predstavenia funkcie SOS vyhlásila, že funkcia SOS bude najbližšie dva roky bezplatná. Dosiaľ však neposkytla informácie k tomu, koľko by to napokon mohlo stáť. Téme sa venoval portál Macrumors.

Suma 64 miliónov dolárov, ktoré Globalstar zaplatí firme SpaceX, je pravdepodobne len zlomok v porovnaní s nákladmi vynaloženými na prevádzkovanie zmienených satelitov. Tieto náklady pokryje spoločnosť Apple, takže je logické, že bude nakoniec účtovať poplatok tým, ktorí chcú využívať funkciu SOS.

Apple požičalo Globstaru štvrť miliardy dolárov 

Zdroj: Apple / 9to5mac (úprava redakcie)

Spoločnosť Globalstar súhlasila s alokovaním 85 percent svojej súčasnej i budúcej kapacity siete pre telefóny iPhone. Satelitná spoločnosť zároveň poskytne všetok personál, softvér, satelitný systémy aj ďalšie služby, pričom bude dodržiavať minimálne normy kvality a pokrytia.

Pred predstavením modelov iPhone 14 nakúpila Globalstar satelitné vybavenie v hodnote 327 miliónov dolárov od kanadskej spoločnosti, pričom spoločnosť Apple na tento účel požičala Globastaru 252 miliónov dolárov.

Funkcia SOS cez satelit je v súčasnosti dostupná pre používateľov v Spojených štátoch, Kanade, Francúzsku, Nemecku, Írsku, Spojenom Kráľovstve, Rakúsku, Belgicku, Taliansku, Luxembursku, Holandsku, Austrálii, na Novom Zélande a v Portugalsku.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  5 aplikácií, ktoré sú dnes ZADARMO
Môže ťa zaujímať
- Reklama -