V dnešnej dobe sa zrýchľuje vývoj naozaj rapídnym tempom a doby, kedy boli in FullHD displeje sú jednoducho preč. Postupne ich nahrádzajú obrazovky s rozlíšením 4K, no zdá sa, že ani to nestačí a výrobcovia pôjdu už budúci rok ešte ďalej! Vďaka Embedded DisplayPort 1.4a bude umožnené používanie 8K displejov, čo znamená, že Apple sa môže so svojim iMacom 5K jednoducho schovať!

8K!

Asociácia VESA oznámila úplne nový štandard Embedded DisplayPort 1.4a, ktorý umožňuje výrobcom displejov vyrábať také panely, ktoré ponesú neskutočné rozlíšenie 8K! Táto správa určite potešila mnohých výrobcov, ktorí svoje tromfy skrývajú práve v obrazovkách s obrovským rozlíšením. Čo je však na celej tejto veci to najzaujímavejšie je fakt, že takéto displeje by sa mohli začať predávať už budúci rok, čo znamená, že revolúcia v tejto oblasti je na dosah ruky.

- Reklama -

Dokedy to bude pokračovať?

Aj keď sme v našej redakcii otvorení novým veciam myslíme si, že rozlíšenie 8K je už trocha privysoké. Áno, pri väčších LCD paneloch ako napríklad televízia je jeho použitie logické ale pri obrazovkách, ktoré majú pod 27″ určite nie. Samozrejme vo vzdialenej budúcnosti to bude niečo, ako dnes FullHD, keďže výkon počítačov bude jednoducho omnoho vyšší. Osobne sa však nestotožňujeme s názorom, že výkon počítačov tak rapídne stúpne v prospech ceny pre spotrebiteľa, aby si mohol dovoliť používať 8K do budúceho roka.

Na dnešnú dobu bohate stačí FullHD a pre tých náročnejších 4K. Sami sme používali Retina iMac s rozlíšením 5K a rozlíšenie už nebolo možné pozorovať voľným okom ( pokiaľ ste sa naň samozrejme nedívali pod lupou 🙂 ). Každopádne sa treba pripraviť, že o pár rokov už bude 8K zrejme úplne bežná vec!

8K - svetapple.sk
8K – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.