Technológie sa neustále posúvajú vpred a menia spôsoby, akými každý deň „fungujeme“. Problém je však v tom, že nás aj obyčajný smartfón môže každý jeden deň nepríjemne ohroziť. Presne preto začali v prvej európskej krajine testovať semafor, ktorý by to mohol vyriešiť. Informoval o ňom portál 24rhein.

Pokiaľ ste niekedy kráčali po chodníku a blížili ste sa ku prechodu pre chodcov, určite sa vám už stalo, že ste sa namiesto cesty sústredili na svoj iPhone. Stačilo, aby vám prišla správa cez Messenger a celý svet okolo vás akoby zmizol. Človek si však v takejto situácii ani nemusí uvedomiť, že práve vstúpil na prechod pre chodcov a to je veľké riziko.

Stačí drobná nepozornosť plus červená farba na semafore a tragédia môže byť na svete. V Nemecku na to našťastie našli riešenie, ktoré už testujú v mestečku Neuss. Ide o špeciálny semafor, ktorý je dokonalým riešením pre chodcov.

Revolučný semafor, ktorý môže zachraňovať životy

Celý semafor nesie názov „SafeLight“ a nachádza sa na ulici Fesserstraße v severnej časti mesta. V skutočnosti ide o jednoduchý svetelný projektor, ktorý na zem premieta výraznú červenú farbu pre chodcov. Tí by si ho mali všimnúť aj vtedy, keď sa práve pozerajú do obrazovky telefónu.

Majú totiž hlavu sklonenú smerom dole a vnímajú, kde presne kráčajú. Navyše keď sa títo ľudia postavia priamo pod semafor, červená farba svieti aj na ruky či zariadenie. To, že teda človek stojí na prechode a nemá povolený vstup na cestu sa nedá prehliadnuť. Za touto technológiou stojí spoločnosť Swarco.

Technológia sa v nemeckom meste Neuss bude testovať presne rok a potom sa bude vyhodnocovať, ako moc bola účinná. Ako dodáva portál 24rhein, špeciálne semafory sa nachádzajú aj v nemeckom Düsseldorfe.

Ide o jediné miesto na svete, kde majú oranžovú farbu k dispozícii nielen autá, ale aj chodci a takto to funguje už od roku 1953. V meste je zhruba 600 takýchto semaforov.

Pozrite si video a dajte nám vedieť do komentára, čo si o tejto technológii myslíte vy. Z nášho pohľadu dáva zmysel najmä na veľmi rušných a frekventovaných miestach. Aj toto jednoduché svetlo môže zachraňovať ľudské životy. Uvidíme, aké budú výsledky testovania.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Takto sa hackuje iPhone. Ukázal to používateľ na Redidte.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -