Možno o tom ani neviete, no dnes sa vo vesmíre odohrá historická udalosť. Vďaka spoločnosti SpaceX, za ktorou stojí vizionár Elon Musk, dôjde k prvému súkromnému letu do kozmu s ľudskou posádkou. Vy to môžete sledovať online, z pohodlia obývačky.

Misia s názvom „Demo-2“

NAŽIVO: Sledujte štart vesmírnej lode Crew Dragon a rakety Falcon 9 s ľudskou posádkou.
NAŽIVO: Sledujte štart vesmírnej lode Crew Dragon a rakety Falcon 9 s ľudskou posádkou.

Dnešný deň bude pre svet kozmonautiky mimoriadne dôležitý. Preto by ste si ho nemali nechať ujsť. SpaceX spolupracovalo s vesmírnou agentúrou NASA a spolu sa im podarilo naplánovať misiu Demo-2, ktorá dovedie dvoch astronautov v lodi Crew Dragon na medzinárodnú stanicu ISS. Ak všetko pôjde podľa plánov (v čo dúfame), je možné, že čoskoro začnú do vesmíru lietať aj „komerčné“ lety.

SpaceX vznikla ešte v roku 2002 a na vesmírnej lodi Crew Dragon začala pracovať v roku 2011. Dá sa povedať, že spoločnosť strávila dlhé roky vývojom a tvrdou prácou, ktorá by mohli priniesť vytúžené ovocie. Firma, za ktorou stojí Elon Musk, použije známe rakety Falcon 9.

V lodi sa budú nachádzať dvaja astronauti vesmírnej agentúry NASA. Pôjde o Boba Behnkena a Douga Hurleyho. Ako sme už uviedli vyššie, spoločne pocestujú na ISS, kde už majú stanovené úlohy. Momentálne ešte nie je jasné, koľko bude táto misia trvať. Uvádza sa však, že pôjde o minimálne 1 mesiac a maximálne 4 mesiace.

Reklamu si urobí aj Tesla model X

NAŽIVO: Sledujte štart vesmírnej lode Crew Dragon a rakety Falcon 9 s ľudskou posádkou.
NAŽIVO: Sledujte štart vesmírnej lode Crew Dragon a rakety Falcon 9 s ľudskou posádkou.

Keďže je Elon Musk skvelý marketér, pri štarte vesmírnej lode urobí všetko pre to, aby spropagoval svoje firmy. Oboch astronautov, ktorí sa oblečú do skafandrov (presne 4 hodiny pred začiatkom letu) dovezie do Kennedyho vesmírneho centra (Florida) SUV – Tesla Model X. Pokiaľ si to nechcete nechať ujsť, mali by ste sa pripraviť na stream už niekedy o 22:00. Samotný štart rakety je naplňovaný na 22:33 nášho času.

Falcon 9 bude v celistvej forme letieť presne 2 a pol minúty. Po tomto čase sa oddelí prvá časť rakety a zvyšok bude pokračovať na obežnú dráhu zeme. Nutné je podotknúť, že práve prvá časť rakety je vlastne modul, ktorý pristane na plávajúcej morskej plošine. SpaceX ho dokáže použiť viackrát (dúfajme, že všetko prebehne podľa plánov).

Cesta na ISS bude trvať dlhých 19 hodín. Akonáhle sa k nej posádka priblíži, vesmírna loď Crew Dragon sa pripraví na dokovanie. Bob Behnken a Doug Hurley sa týmto spôsobom pripoja k ďalším 3 astronautom, ktorí sa už dnes na medzinárodnej vesmírnej stanici nachádzajú.

Na záver, keď sa misia skončí, obaja astronauti sa poberú do svojej vesmírnej lode a vrátia sa späť na zem. Let by mal trvať niekoľko hodín a na pristávanie budú použité 4 samostatné padáky. Crew Dragon skončí v atlantickom oceáne, nedaľeko Floridy.

Prečítajte si tiež  Pozrite si zábery z vody, v stave beztiaže!

Naživo – Sledujte štart vesmírnej lode Crew Dragon a rakety Falcon 9 s ľudskou posádkou:

Pokiaľ vás táto udalosť zaujala, nenechajte si ju ujsť. Streamovaná bude prostredníctvom týchto youtube videí. Kto bude sledovať spolu snami? (BTW: Elon, držíme palce!) 😀

https://youtu.be/8g_dUAiJ1fY
Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here