Nová batéria vyvinutá na Stanfordovej univerzite môže priniesť revolúciu do technológií. Nabíja sa za minútu, vydrží tisícky nabíjacích cyklov a je oveľa bezpečnejšia ako modely predávané v súčasnosti.
„Vyvinuli sme nabíjaciu hliníkovú batériu, ktorá môže nahradiť existujúce akumulátory, ako sú napríklad alkalické batérie, ktoré škodia životnému prostrediu, či lítiovo-iónové batérie, ktoré sa občas vznietia,“ povedal Hongjie Dai, profesor chémie na Stanforde.
Daiov tím prezentoval svoje výsledky v pondelok v on-line vydaní časopisu Nature. Prototyp batérie sa skladá z hliníkovej anódy a grafitovej katódy, ktoré sú zabalené vo vrecku potiahnutom polymérom a obsahujúcom tekutý elektrolyt.
„Elektrolyt je v podstate soľ, ktorá je pri izbovej teplote kvapalná, takže je to veľmi bezpečné,“vysvetlil Ming Gong, postgraduálny študent na Stanfordovej univerzite a spoluautor článku v Nature.
Nová batéria vydrží asi 7500 nabíjacích cyklov, zatiaľ čo predchádzajúce experimentálne hliníkové batérie vydržali iba 100 nabíjaní. Súčasné lítiovo-iónové batérie znesú typicky asi 1000 nabíjaní.
Hliník je atraktívny materiál na batérie, pretože je cenovo dostupný, nevznieti sa ľahko a má vysokú nabíjaciu kapacitu. Nová batéria je nielen odolná, ale aj ohybná, čo výrazne rozširuje jej potenciálne využitie v elektronických zariadeniach.
Výskumníci však musia ešte popracovať na jej zlepšení, v súčasnosti totiž produkuje len asi polovicu napätia v porovnaní s bežnou lítiovo-iónovou batériou.
Zdroj: itnews.sk