Nebudeme si klamať, po tom, čo na Slovensku začal fungovať od 1. februára 2022 systém okamžitých platieb, mnohým ľuďom to uľahčilo posielanie financií. Na prevod už totiž nie je potrebný celý deň ale stačí iba niekoľko sekúnd. A aj keď zavedenie systému skúma väčšina bánk, zatiaľ funguje len v štyroch z nich. Podľa portálu TV Noviny sa to čoskoro zmení.

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

Aby sme boli presnejší, okamžité prevody dnes podporuje iba VÚB banka, Slovenská sporiteľna, Tatra banka a Raiffeisen banka. A to je trochu škoda.

Pokiaľ si v rámci týchto finančných inštitúcií prepošlete peniaze, na účet vám dorazia prakticky okamžite, pričom túto službu je možné využívať 365 dní v roku a dokonca aj počas sviatkov alebo víkendov. Najlepšie na tom celom je, že banky si neúčtujú za rýchle prevody žiadne extra poplatky.

Fio banka má k spusteniu rýchlych platieb blízko 

Kedy sa ale situácia zmení a systém bude fungovať aj v ďalších bankách? Táto otázka je vo hviezdach no minimálne Fio banka má mať podľa vlastných vyjadrení k novej službe blízko.

Už minulý rok avizovala, že ju chce spustiť v dostupnom čase, pričom termín bol stanovený do konca minulého roka. Ten sa však naplniť nepodarilo a preto teraz Fio banka komunikuje o čosi opatrnejšie.

„Interné testovanie máme za sebou a momentálne sa posúvame do ďalšej fázy v testovacom prostredí Národnej banky Slovensko,“ uviedol pre TV Noviny hovorca Fio banky Jozef Daňo.

Zároveň prezradil, že v súčasnosti nepozná presný dátum, kedy by mohli byť rýchle platby spustené. „Okamžité platby sú stále jednou z priorít, ktoré chceme tento rok klientom poskytnúť, na druhej strane sme si vedomí, že do projektu môžu vstúpiť ďalšie, nami neovplyvniteľné skutočnosti, a tak celý projekt a termín spustenia služby sa môže posunúť,“ doplnil v oficiálnom vyjadrení.

Aj ostatné banky na systéme pracujú no podľa všetkého to ešte potrvá

V súvislosti so zavedením rýchlych platieb sa opatrne vyjadrila aj ČSOB banka, ktorá uviedla, že v súčasnosti prechádza transformačným programom a jeho súčasťou má byť zavedenie nového bankového systému, ktorý sprístupní takýto druh transakcii.

Na novej službe pracuje aj UniCredit Bank, ktorá však neprezradila nič konkrétne. Rýchle platby ale zaujali aj menšie banky, ako napríklad mBank či 365.bank, ktoré ich momentálne analyzujú a skúmajú, ako by sa dali zaviesť na slovenský trh. Prima banka sa ku téme nevyjadrila.

Prečítajte si tiež  Pozrite sa, ako funguje rodinné zdieľanie od Apple.

Dajte nám vedieť do komentára, či ste si systém okamžitých platieb zamilovali aj vy alebo je podľa vás zbytočný a nepovažujete ho za prioritu. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -