V dnešnom svete sme žiaľ doslova obklopení rôznymi online podvodníkmi, ktorí čakajú na správnu príležitosť, aby nás obrali o peniaze. Pekným príkladom sú SMS správy, ktoré boli v poslednej dobe rozposielané Slovákom v súvislosti s diaľničnou známkou. Teraz však na novú vlnu podvodov upozorňuje známa finančná inštitúcia na svojom oficiálnom webe.

mBank varuje svojich klientov na zvýšený výskyt podvodných SMS správ, ktoré môžu viesť k úniku osobných údajov a dokonca ku krádeži karty. Tieto správy, maskované za legitímne žiadosti od známych inštitúcií, ako sú kuriérske služby či banky, žiadajú o doplatok poštovného alebo aktualizáciu údajov.

Nejde však o bežnú komunikáciu, ale o sofistikovaný útok zameraný na získanie vašich citlivých informácií. Navyše v poslednej dobe využívajú podvodníci čoraz sofistikovanejšie metódy a texty, s ktorými môžu nachytať kohokoľvek. Stačí chvíľa nepozornosti a problém je na svete.

mBank na svojom webe zverejnila aj podrobnú inforgrafiku, ktorá kompletne mapuje, ako podvod prebieha. Postup je nasledovný:

mBank
Zdroj: mBank

Akonáhle ste prešli touto cestou, podvodník môže vybrať hotovosť z akéhokoľvek bankomatu prostredníctvom vašej tokenizovanej karty vo svojom mobilnom zariadení. Prísť môžete o všetky peniaze až do výšky zvýšeného limitu.

mBank tiež radí, ako sa pred podvodom ochrániť 

  1. Neklikajte na odkazy SMS a za žiadnych okolností na nich nezadávajte žiadne citlivé údaje, ani sa cez ne neprihlasujte do svojho účtu.
  2. Cez mobilnú aplikáciu mBank si overujte, že hovoríte so zamestnancom banky a nie podvodníkom.
  3. Do svojho internet bankingu sa prihlasujte vždy iba cez oficiálnu stránku banky, ktorú sami napíšete do prehliadača.
  4. Bankové aplikácie nesťahujte cez zaslané odkazy, ale vždy z oficiálnych úložísk (Google Play, App Store a pod.) a vždy skontrolujte hodnotenie a počet stiahnutí, či nejde o falošnú aplikáciu.
  5. Venujte pozornosť tomu, čo potvrdzujete – či už pomocou SMS alebo mKľúča. Stačí chvíľka nepozornosti a namiesto zníženia sa vám limity zvýšia alebo autorizujete platbu, ktorú ste nezadávali.

My ešte odporúčame, aby ste o tomto type podvodu dobre informovali všetkých svojich známych, najmä tých starších, ktorí možno nie sú zbehlí v zložitom online svete. Práve táto skupina ľudí žiaľ býva najčastejším terčom podvodníkov. Najlepšia prevencia voči tomu, aby sa nikto nenachytal je informovanosť.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Slovenský operátor má pre zákazníkov veľké prekvapenie
Môže ťa zaujímať
- Reklama -