3D tlačiarne. Slovné spojenie,  ktoré sa v poslednej dobe čoraz viac spomína. Firma v Číne vybudovala päťpodlažný obytný dom s rozlohou 1100 m2 a to zo špeciálneho materiálu pomocou  3D tlačiarne.

Spoločnosť WinSun prišla s tvrdením, že postaví dom s použitím patentovanej 3D tlačiarne, s využitím zmesi stavebného materiálu a priemyselného odpadu, ako sú sklo a hlušina. Na miesta, ktoré sú najviac zaťažované sa  použije zmes rýchlo schnúceho cementu a špeciálneho tvrdidla.

Efektívnosť svojej technológie spoločnosť aj preukázala, keď v parku Suzhou postavila komplexný päťpodlažný bytový dom s ozdobnými prvkami vnútri aj vonku.

Pri jej zhotovení použila obriu tlačiareň ( 6,6 m vysoká, 10 metrov široká a 40 metrov dlhá), ktorá bola schopná vytlačiť stavebné prvky s kompletnými oceľovými výstuhami a izoláciou tak, aby boli v súlade s oficiálnymi stavebnými normami. Namiesto taveného plastu dýza tlačiarne vytláča hmotu pripomínajúcu maltu.

Doposiaľ sa nevie do akej veľkej miery dokáže prvky vytlačiť, no podľa fotografií na jej webovej stránke majú značne veľké rozmery. Pri tlačení sa ako šablóna  používa návrh CAD, steny sú vytlačené duté, s cikcakovitou výstuhou vnútri, čo necháva priestor na izoláciu.

Môžeme povedať že týmto procesom sa množstvo stavebného odpadu zníži o 30 až 60 %, čas výstavby sa skráti o 50 až 70 % a náklady na pracovnú silu sa znížia až o neuveriteľných 50 až 80%. Cena domu bola približne 161 000 dolárov.

Pri použití recyklovaných materiálov sa zníži spotreba lomového kameňa a aj iných materiálov, takýto spôsob výstavby je nákladovo efektívny a navyše ekologický.

Do budúcna ráta spoločnosť využiť svoju technológiu na stavbu s oveľa väčšími proporciami ako sú mosty či mrakodrapy.

Článok bol prevzatý z partnerského portálu itspecial.sk

Prečítajte si tiež  Takto žije Johny Ive!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.