Pokiaľ rád nakupuješ cez Aliexpress alebo trhovisko Wish, priprav sa na to, že sa cena produktov môže v budúcnosti nepríjemne zvýšiť. Ako informuje portál Peniaze, EÚ si viac posvieti na nákupy z takzvaných tretích krajín, ktoré nepatria do Európskej únie. Ceny jednotlivých tovarov môžu kvôli zvýšeným poplatkom rapídne narásť.

Možno, že si o tom ani nevedel, no doteraz bol systém nastavený tak, že ak si si objednal tovar do výšky 150 €, automaticky si sa vyhol plateniu colných poplatkov. Jediné čo si museli zaplatiť bola cena produktu, DPH a občas aj poštovné. Po novom, ale dôjde k úprave pravidiel, v rámci ktorej sa clu nevyhneš.

EÚ chce totiž zaviesť clo aj na tovary, ktoré stoja niekoľko desiatok eur, či dokonca pár centov. Dnes sa dajú na Aliexpresse alebo Wishi zohnať veľmi výhodne, no v budúcnosti ťa môže vyššia cena od nákupu odradiť. Návrh tejto zmeny bol podaný ešte v máji, pričom jeho autorom je eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni.

Vraj rastú podvody, kde sa obchádza clo

Ku celej téme sa vyjadrila aj EÚ komisia, ktorá vysvetlila svoj zámer. Hlavným dôvodom zavedenia colných poplatkov na všetok tovar je ten, že ním obchodníci často manipulujú, aby svojich zákazníkov odbremenili od platenia cla.

Európska komisia sa domnieva, že až 65 % obchodníkov zvykne uvádzať nižšiu cenu pri preverených zásielkach, vďaka čomu sa vedia dostať ku zákazníkovi lacnejšie.

Rovnako tak využívajú trik, v rámci ktorého rozdeľujú veľkú zásielku na niekoľko menších. Pekným príkladom je nákup hodiniek za 130 € a remienku za 25 €. Pokiaľ by bol tento tovar odoslaný dokopy, jeho celková výška by dosahovala 155 € a tak by sa naň vzťahovala povinnosť zaplatiť clo.

V Číne však v takýchto situáciách urobia dve samostatné objednávky, ktoré sú rozoslané v celkovej výške 130 € a 25 €, takže sa poplatkom vyhnú.

EÚ na tom rozprávkovo zarobí, no nepríde to hneď 

Aj keď sa to pri pár eurových, alebo centových položkách nezdá, do Európy ich dennodenne prúdia celé kontajnery z Číny. Aj preto nie je prekvapením, že podľa autora návrhu Paola Gentiloniho by mala táto reforma priniesť do celkového rozpočtu EÚ až 1 miliardu eur ročne, ktorá sa vyzbiera na colných poplatkoch.

Za ich úhradu bude zodpovedný predajca a nie zákazník. Bolo by však naivné si myslieť, že ceny tovarov po príchode tejto reformy nenarastú. Zvýšené náklady budú premietnuté do celkovej sumy už pri objednávaní.

Prečítajte si tiež  Číňania už nechcú kupovať iPhone 14 Pro / 14 Pro Max. Apple v krajine znížilo ceny aby motivovalo zákazníkov

Dobrou správou ale je, že tento zákon je zatiaľ iba v štádiu návrhu. Na to aby začal platiť, ho musia v prvom rade schváliť členské štáty Európskej únie. Okrem toho pri tomto návrhu EÚ počíta s vytvorením spoločného úradu a dátového systému pre celú EÚ. Jeho spustenie je plánované na rok 2028.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -