Vzhľadom na to, že okrem tohto mobilného sveta ma zaujíma aj ten automobilový, Tesla je pre mňa v podstate istým zázrakom. Veď automobilka je tu len 11 rokov ( prvým vozidlom bola Tesla Roadster 2008) a za ten krátky čas už stihla urobiť vo svete väčší rozruch, ako iné automobilky za desaťročia svojej existencie. Veď model S a Roadster sú asi prvými plnohodnotnými elektromobilmi, ktoré sú zároveň aj príťažlivé! 

Výnimočnosť

Každá úspešná značka alebo produkt musí byť výnimočný. Je to jednoducho jedna z vecí, ktorá robí Apple tým čím je. Je všeobecne známe, že si Elon Musk berie z Jablkovej spoločnosti veľkú inšpiráciu a pomocou nej aj prispôsobuje jednu zo svojich firiem. Veď šušká sa, že Tesla a Apple budú navzájom spolupracovať! Tak ako Apple vyrába extrémne stabilné počítače a prenosné zariadenia, ktoré si aj napriek ich niektorým nevýhodám ľudia kupujú, tak aj Tesla vyrába naozaj príťažlivé automobily, do ktorých nenatankujete benzín ani naftu!

1003-tesla_full_600
Vozidlá značky Tesla sú naozaj výnimočné! – svetapple.sk

Pekný dizajn

Pokiaľ sa pozrieme na všetky produkty Apple a zároveň na produkty od konkurenčných spoločností, zistíme, že Apple venuje veľkú pozornosť aj dizajnu svojich produktov. To isté môžme sledovať aj pri značke Tesla, ktorá má v repertoári dve úspešné vozidlá. Obidve svojim dizajnom naozaj dokážu pritiahnuť pohľady a ľudom sa páčia. Pekným príkladom, ako sa to nemá robiť je napríklad Citroën C-Zero, ktorý nielen, že nevyzerá dobre, na úkor jeho dizajnu sa zmenšil aj priestor vo vozidle atď… Zhrnul by som to jednoducho tak, že Tesla sa na nič nehrá a chce ľudom ponúknuť úplne normálne, pekné vozidlo, ktorého črty nie sú tak úplne typické pre elektromobil ale skôr pre normálne auto na každodenné jazdenie, čím vlastne aj je!

citroen-c-zero-02
Tesla jednoducho vyzerá ako auto! – svetapple.sk

Niečo viac

V dnešnej dobe sa ľudia elektromobilov doslova boja! Boja sa najmä toho, že po 100 kilometroch dôjde elektrika a oni ostanú trčať niekde v odstavom pruhu alebo na odpočívadle. Poväčšine sú tieto obavy aj odôvodnené, keďže dnešné elektromobily ponúkajú mizerný dojazd, ktorý je v realite ešte horší, ako na papieri. Tesla je v tomto smere iná a na rozdiel od konkurencie, ktorej vozidlá prejdú na jedno nabitie približne 100-150 kilometrov, ona zvládne minimálne 3x viac. Navyše ponúka naozaj obrovský výkon elektromotora, ktorý je sprevádzaný absolútne tichým chodom! S Teslou sa jednoducho môžte hrať na ekológa, no pokiaľ treba, dá sa s ňou aj poriadne vyblázniť (netvrdím, že tak, ako na Nürburgringu, kde zlyhala po pár minútach). Jednoducho Tesla je elektromobil, ktorý by ste si chceli kúpiť len preto, že je to proste dobré auto a nie preto, aby ste mali pocit, že chránite rastlinky! Navyše ponúka interiér, v ktorom by ste len darmo hľadali ovládače a iné podobné prvky, na mieste palubnej dosky totiž tróni obrovský “televízor”, ktorý ju plne nahrádza!

2013-tesla-model-s-interior-2
Toto nenájdete v žiadnom inom vozidle – svetapple.sk

Cena

Ďalšia vec, ktorá je pri Tesle skvelá je samotná cena automobilov. Áno, je o niečo vyššia ako pri bežných automobiloch (model S začína niekde pri 55 000 €), no dostanete za ňu aj adekvátne vybavené auto, ktoré v podstate jazdí zadarmo! Okrem neobmedzených jázd je aj servis tohto vozidla absolútne bezplatný, a tak by sa nemalo stať, že doň “vrazíte” viacej peňazí, než za koľko ste ho kúpili. Cena je navyše veľmi priaznivá s porovnaním cien ostatných elektromobilov. Veď spomínaný Citroën C-Zero začína na približne 40 000€, čo sa nám zdá naozaj veľa!

tesla-model-s-right-front-3
Dáte radšej 55 000 € za každodenný pohľad na toto, alebo 40 000 € za nafúknutú bublinu? – svetapple.sk

Zhrnutie

Pokiaľ by sme tu mali vypísať všetky dôvody, vďaka ktorým je Tesla úspešná a zároveň podobná Jablkovej spoločnosti, článok by bol zrejme na dlhšie. My chceme len povedať, že aj napriek tomu, že sa pred niekoľkými rokmi tvrdilo, že elektromobily nebudú budúcnosť, Tesla všetky konšpirácie anulovala a ukázala nám, že elektormobily môžu byť zábavné a hlavne pekné. Myslíme si totiž, že je len otázkou času, kým sa z tejto spoločnosti stane automobilka konkurujúca takým značkám ako BMW, Audi či Mercedes, pretože z toho, čo nám ukázala za posledných 11 rokov svojej existencie na to predpoklady jednoznačne má! Na záver by som chcel len dodať, že pokiaľ chcete Teslu, no odrádza vás to, že je to elektromobil, netreba sa vôbec báť. Na Slovensku máme naozaj veľké množstvo miest, kde sa dá nabiť a onedlho pribudnú aj superchargre! Je to len otázka času, no zdá sa, že elektormobily môžu byť predsa len našou budúcnosťou, čo poviete? 🙂

elon-musk-the-hyperloop-design-is-coming-august-12
Elon Musk je skrátka génius, to sa nedá poprieť! – svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.