Rok 2024 je tu a spolu s ním sa dočkáme aj nepríjemného zdražovania niektorých základných poplatkov, ktoré sú spojené s prihlasovaním našich automobilov na dopravných inšpektorátoch. Väčšinu motoristov skoro určite poriadne naštvú. Téme sa venoval portál tvnoviny.

Už 1. apríla 2024 dôjde k navýšeniu poplatkov za administratívne úkony súvisiace s vozidlami. Platiť budeme viac za klasické vydanie evidenčných tabuliek, čo najviac pocítite pri dovoze, alebo kúpe nového vozidla, prípadne zmene ŠPZ. Najväčší problém je v tom, že toto zdražovanie je pomerne výrazné.

Tak napríklad, štandardné evidenčné tabuľky dnes stoja 16,5 € / ks, takže za dva kusy (dopredu a dozadu) zaplatíte pri prihlásení automobilu 33 €. O pár mesiacov sa však cena zdvihne na 25 € / ks, čo znamená, že za dve tabuľky zaplatíte až 50 €. V praxi ide o pomerne výrazný, až 51 % nárast. Nie je to však všetko.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Dobrou správou je aspoň to, že Ministerstvo financií nijakým spôsobom nezasahovalo do poplatkov za prihlasovanie vozidiel do evidencie, ktoré sa menili len relatívne nedávno, v júli 2023. Na druhej strane však výrazne zdraží možnosť zviditeľniť svoje vozidlo vlastnou štátnou poznávacou značkou (ŠPZ).

Ak si budete chcieť na túto značku pridať vlastný text, alebo písmená, už za to nezaplatíte 165,5 € (331 € za 2 ks), ale až 250 € (500 € za 2 ks). To je obrovská škoda najmä dnes, kedy je možné využiť aj prvé dve písmená, ktoré kedysi patrili okresu.

Zdražovanie sa žiaľ týka aj elektronických žiadostí o nové ŠPZ. Doposiaľ ste tu mohli získať zľavu až vo výške 70 €, no po novom to bude po zdražení len 50 €.

Viac zaplatíte aj za zvláštnu EČV či duplikát

V neposlednom rade tiež netreba zabúdať na zvláštne EČV, ktoré sú často prideľované napríklad veteránom. Zatiaľ čo doteraz stála jedna 33 € (66 € za 2 ks), po novom to bude až 50 € (100 € za 2 ks).

Zdražie aj duplikát EČV, ktorý ľudia potrebujú napríklad v prípade straty značky. Doposiaľ zaň platili 66 € a po novom to bude až 100 € za kus.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Podvodníci majú Slovákov za hlupákov. Skúšajú takýto SMS podvod

Prehľad zdražovania EČV od 1.4.2024

Aby ste v tom mali lepší prehľad, pripravili sme si pre vás aj prehľadný zoznam, kde sme zhrnuli všetky zvyšovania cien. Prvá cena je vždy aktuálna a tá druhá bude platiť po 1. apríli 2024.

  • Štandardná tabuľka s EČV: 16,5 € > 25 €
  • Zvláštna tabuľka s EČV: 33 € > 50 €
  • Voliteľná tabuľka s EČV: 165,5 € > 250 €
  • Zvláštna tabuľka s EČV: 66 € > 100 €

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -