Vízia Elona Muska o Hyperloope, modernom bleskurýchlom dopravnom systéme, ktorý by používal nízkotlakové rúry a vzduchové kompresory a dosahoval by rýchlosť okolo 1200 km/h, je čoraz bližšie k realizácii v Nevadskej púšti. Prvé rúry Hyperloopu sú už zoradené a čakajú, kým budú spojené a otestované spoločnosťou Hyperloop Technologies severne od Las Vegas.
Redaktori CNN Money sa boli na ne pozrieť počas veľtrhu CES a natočili tu video.
Hyperloop Technologies je súkromná spoločnosť so sídlom v Los Angeles, ktorá sa snaží nezávisle od Muska vybudovať funkčný Hyperloop. Podľa vyjadrenia jej generálneho riaditeľa Roba Lloyda by systém mal byť sprevádzkovaný v roku 2021. Jeho testovanie by sa malo začať už tento rok na skúšobnej dráhe v Nevadskej púšti.
Hoci rúry pripomínajú napohľad bežný stavebný materiál, sú určené na to, aby sa zapísali do histórie.
A približne takto by mohla jedného dňa vyzerať stanica Hyperloopu podľa projektov Hyperloop Technologies.
„Architektúra Hyperloopu je vlastne veľmi jednoduchá,“ vyjadril sa Lloyd, bývalý šéf Cisco Technologies, pre CNN. „Stačí odstrániť tlak z uzavretého prostredia – môžeme si ho predstaviť ako trubicu -, zbaviť sa trenia kolies tým, že kabína bude levitovať vnútri rúry, a bude treba len veľmi malé množstvo energie na presúvanie kapsuly neuveriteľnou rýchlosťou.“
Takže rúry sú už pripravené. A čo kapsuly, ktoré by mali prepravovať ľudí? V súčasnosti na ich návrhu pracuje viac ako 120 konštrukčných skupín. Svoje práce by mali predložiť na podujatí Hyperloop Design Weekend, ktoré sa bude konať 29. a 30. januára na Texaskej univerzite. Podľa niektorých plánov by sa napríklad kapsuly mali vznášať ako hoverboardy.
Finále súťaže sa uskutoční tento rok v lete, keď by autori víťazného návrhu mali vyskúšať svoj prototyp na dráhe v kalifornskom Hawthorne.