Samsung predstavil vo svojom smartfóne funkciu Space Zoom, ktorá zákazníkom sľubuje až 100 – násobné priblíženie objektov prostredníctvom digitálnej technológie. Firma všetko propagovala najmä prostredníctvom fotografií mesiaca, ktoré sú plné nádherných detailov. Ako sa však ukazuje, tieto zábery nie sú tak autentické, ako sa možno zdá. Téme sa venoval portál Wccftech.

Na sociálnej sieti Redddit sa objavil príspevok od autora u/ibreakphotos, ktorý vyvracia pravosť marketingových obrázkov spoločnosti Samsung a zároveň odhaľuje, že juhokórejský technologický gigant sa pri fotografiách s vysokým rozlíšením do veľkej miery spolieha na schopnosti umelej inteligencie (AI).

Firma použila konkrétne špeciálne modely AI, ktoré dokážu dotvoriť detaily, ktoré by samotné zariadenie za normálnych okolností nedokázalo so svojim fotoaparátom zachytiť. Pokiaľ by tu tieto AI technológie neboli, výsledná fotografia mesiaca by pozostávala len z rozmazaného a nekvalitného obrazu.

Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort. (Reklama)

Samsung mal podľa všetkého použiť stovky až tisíce záberov Mesiaca z rôznych uhlov a v rôznych svetelných podmienkach. Tie následne pretvoril do algoritmov strojového učenia, ktoré vedia v reálnom čase vylepšiť fotografiu autora. Keď na svoj Samsung Galaxy S23 Ultra odfotíte Mesiac, obrázok bude krásny no nie úplne autentický.

Všetko overil šikovným spôsobom 

Samsung Galaxy S23 Ultra fotka mesiaca podvod
Zdroj: Reddit

Aby autor príspevku dokázal svoje tvrdenia, rozhodol sa urobiť pokus. Z internetu si stiahol skoro dokonalý obrázok Mesiaca a zmenšil ho na rozlíšenie 170 x 170 px. Následne použil Gaussovo rozostrenie, čím zo záberu odstránil ostré detaily a potom tento obrázok zväčšil na štvornásobok – pre vytvorenie jasnejšieho obrazu mesiaca.

Potom na monitor (kde bol zobrazený mesiac) zaostril skrz svoj Samsung Galaxy S23 Ultra z druhého konca miestnosti a urobil snímku, ktorej výsledok dopadol presne podľa očakávaní.

Tento test dokázal odhaliť, že smartfón sa viac ako na svoj snímač spolieha na pokročilé modely umelej inteligencie, ktoré dokážu dodatočne spracovávať obraz, čo mnohí ľudia z etického pohľadu kritizujú.

Loopi Banner
REKLAMA

Zároveň spochybnil pravosť marketingových materiálov spoločnosti Samsung, ktoré nikde nespomínajú, že fotka mesiaca je dotvorená pomocou AI. Napíšte nám do komentára, čo si o týchto praktikách myslíte vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -