Kedysi sme boli šokovaní rýchlosťou 3G a dnes považujeme za štandard nástupcu, s označením 4G. Postupne sa ale schyľuje ku jeho koncu a aj Apple patrí medzi spoločnosti, ktoré tento rok predstavia prvý 5G smartfón. Aby toho nebolo málo, v Južnej Kórei sú už oveľa ďalej. Samsung špekuluje so 6G!

Samsung sa už zaujíma o 6G siete

Ešte predtým ako začneme, bolo by dobré ujasniť si, že sa jedná len o prvé náznaky siete, ktorá by mohla v ďalekej budúcnosti predbehnúť 5G. Jej príchod sa očakáva najskôr v rokoch 2028-2030 (v rámci bežnej prevádzky), takže máme skutočne veľa času.

Každopádne, podľa prvých odhadov by mohlo 6G dosahovať priepustnosť až na úrovni 1TB/s. Latencia by sa znížila na cca 100 μs. Dobrou správou je tiež, že spektrálna a energetická účinnosť by bola dvojnásobne vyššia. Desaťnásobne sa potom môže zlepšiť celková kapacita a spoľahlivosť siete.

Na to aby sa tieto atraktívne čísla podarilo dosiahnuť, bude potrebné začať používať terahertzové pásma, ktoré vedia poskytovať dostatočnú šírku. S tým samozrejme súvisí aj vývoj novej elektroniky a technológií. Očakávať máme aj oveľa komplikovanejšie antény pre 6G. Výroba by mala prebiehať z rôznych “metamateriálov”.

No a čo tým vlastne získame? Celú paletu výhod, ktoré by boli v roku 2020 úplne zbytočné. Samozrejmosťou je vyššia rýchlosť a nižšia latencia, ktorú by využívali virtuálni asistenti, rozšírená realita či umelá inteligencia. Tak isto by malo byť 6G schopné prenášať až 16K obraz. Brali by ste?

Samsung sa už zaujíma o 6G siete. Ešte dlho nebude v prevádzke ani len 5G!
Samsung sa už zaujíma o 6G siete. Ešte dlho nebude v prevádzke ani len 5G!

zdroj

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

1 komentár

  1. Ako hovorím, Cupertino zamknúť a šup na pracovné stáže 🤠 Lebo: už nekonečne dlho čakáme na 120Hz displej, baterky konkurencia robí až 6000mAh, dobíjanie do pár minút, stále príliš veľký notch a o prvom skladacom iPhone radšej ani nehovorím…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here