Severná Kórea je známa svojím autoritárskym režimom a nepriateľstvom voči západným krajinám, čo robí akúkoľvek komunikáciu s vonkajším svetom takmer nemožnou. Občas sa však podarí získať náhľad na život v tejto izolovanej krajine.

Ako informuje server Insideeves, tentokrát sa do centra pozornosti dostal nový elektromobil v uliciach hlavného mesta Pchjongjang. Svojim atraktívnym dizajnom a brutálnym dojazdom sa pri tom nebojí vyzvať ani kráľa kategórie, americkú Teslu. Nový elektromobil nesie názov Madusan EV, ponúka veľmi elegantné krivky a štvordverovú karosériu.

V krajine je toto vozidlo prezentované ako rýchle, pohodlné a extrémne efektívne. Na jedno nabitie by malo totiž prejsť až 720 kilometrov, čím by dokázalo prekonať aj veľa automobilov s klasickým benzínovým alebo naftovým motorom. Kde je teda háčik?

Madusan EV
Zdroj: YouTube (snímka obrazovk)
Madusan EV
Zdroj: YouTube (snímka obrazovky)

Určite ste si všimli, že to celé vyzerá až podozrivo dobre. Odborníkom na elektromobily to preto nedalo a vozidlo začali podrobnejšie skúmať.

Netrvalo dlho, kým sa podarilo zistiť, že ide v podstate o prezlečený čínsky elektromobil BYD Han. Toto vozidlo má podľa európskej normy dokonca kratší dojazd, no úprimne aj 520 kilometrov podľa WLTP je fantastická hodnota.

BYD Han
Zdroj: Byd

Madusan EV si skoro nikto nebude môcť dovoliť 

Je zrejmé, že čínske elektromobily nachádzajú svoju cestu do Severnej Kórey vďaka úzkym politickým a obchodným vzťahom medzi týmito krajinami.

Tieto vozidlá sa do krajiny dostávajú cez import-export spoločnosť Madusan Economic Federation, ktorá bola založená v roku 2018 a zaoberá sa rôznymi obchodnými aktivitami, vrátane energetiky a výroby smartfónov.

Je otázne, kto si tieto autá môže dovoliť, keďže priemerný obyvateľ Severnej Kórey má problémy so základným živobytím a len polovica populácie má prístup k elektrine. Pravdepodobne skončia u vysokých straníckych predstaviteľov, ktorí však často preferujú staršie modely Toyoty či Mercedes-Benz.

Napriek tomu, že sa Severokórejčania snažia vytvoriť ilúziu technologického pokroku, realita je často iná. Madusan EV je len ďalším príkladom, ako propaganda môže skresľovať skutočný obraz. Každopádne pokus to bol dobrý, čo poviete?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple skrz Studio Display omylom potvrdilo práce na novom počítači Mac
Môže ťa zaujímať
- Reklama -