Na Slovensku sme oveľa náchylnejší veriť na rôzne hoaxy, ako v iných krajinách. Cez sociálne siete sa v našich končinách deň čo deň šíria totálne nezmyselné správy, ktoré sa však ľahko šíria od používateľa ku používateľovi. Jedna z nich sa dostala aj ku nám do redakcie a postupným pátraním sme zistili, že ju obdržalo aj veľa iných ľudí v našom okolí.

Samotná správa je pomerne dlhá a po celý čas sa zaoberá najpoužívanejšou chatovaciou službou na svete, WhatsAppom. Aby sme boli presnejší, text sa čitateľa pokúša vystrašiť tým, že WhatsApp bude čoskoro spoplatnený a ak sa človek chce vyhnúť akýmkoľvek poplatkom, môže urobiť to, že správu prepošle ďalším desiatim ľuďom.

Sociálna sieť údajne v takomto prípade uvidí, že ide o čestného používateľa, na základe čoho jeho profil „zafarbí“ na modro a WhatsApp bude môcť naďalej používať vo voľnom (pravdepodobne bezplatnom) režime.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Je to totálny bizár a nezmysel. Na takéto veci neverte

Samotná správa pôsobí mimoriadne zvláštnym štýlom, a ak sa vám to, čo sme napísali my nezdalo dostatočne dôveryhodné, prečítajte si jej text na obrázku nižšie, kde uvidíte, že ide zrejme o nepodarený anglický preklad do českého jazyka a celé je to vlastne ešte o niečo horšie.

Samozrejme, že WhatsApp žiadne aktívne predplatné pre všetkých používateľov zavádzať nebude a ak by to aj náhodou niekedy v budúcnosti spoločnosť Meta (pod ktorú služba patrí) urobila, určite to nebude fungovať systémom, v rámci ktorého bude používateľ platiť 0,01 € za správu. Každý by si predsa našiel inú platformu, ktorú by mal zadarmo. Dnes je alternatív pomerne dosť.

Takisto si treba uvedomiť, že keď takúto správu pošlete desiatim kamarátom, kolegom, alebo rodinným blízkym, nestane sa absolútne nič. Ak vám teda niečo podobné pristálo v schránke, radšej si to nevšímajte, alebo to rovno vymažte.

A do budúcna si dajte dvakrát záležať na tom, aby ste si podobné informácie pred zdieľaním aspoň trochu overili. V tejto správe je napríklad podozrivý už iba spôsob, akým je napísaný samotný text.

Takisto tu, ale nie sú ani žiadne dôkazy, ktoré by o tejto zmene prezrádzali viac a informácia má vysokú mieru senzácie. Toto všetko sú základné varovné prsty pred tým, že ide o klasický hoax…

Prečítajte si tiež  iPhone 16 Plus môže prísť o svoju najväčšiu výhodu
Hoax
Zdroj: SvetApple

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.