„O nový občiansky preukaz možno požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov a nechať si ho doručiť na oddelenie dokladov najbližšie k bydlisku či pracovisku, prípadne kuriérom do vlastných rúk,“povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Ministerstvo vnútra pripomína že najvyťaženejšie pracoviská dokladov sú v krajských mestách, najviac v klientskom centre v Bratislave na Tomášikovej ulici, kde sa pri priemernej návštevnosti 10-tisíc klientov za mesiac čaká 50 minút. Na druhej strane v Košiciach sa čaká asi 20 minút. Najmenej vyťažené pracoviská sú v Banskej Štiavnici, Stropkove či v Žarnovici, kde vás vybavia ani nie za  7 minút.

Koniec platnosti certifikátov na podpis sa týka len  držiteľov občianskych preukazov vydaných do 20. júna 2021. Nijako však neovplyvňuje ostatné digitálne funkcie dokladu – naďalej je možné prihlasovať sa ním do elektronickej schránky a používať e-služby, ktoré nevyžadujú elektronické podpisovanie.

Ak podpisujete zriedkavo, alebo len niektoré úkony, občiansky preukaz nie je potrebné meniť.  Rezort informatizácie pripravil návrh vyhlášky o uznaných spôsoboch autorizácie, ktorá to umožní aj dokladmi vydanými do 20. júna 2021. Podrobnosti budú zverejňované na Ústrednom portáli verejnej správy.

Biometrické bezkontaktné občianske preukazy

Občianske preukazy vydávané v súčasnosti sú vydávané s platnosťou do 3. augusta 2031, čiže so skrátenou dobou platnosti. Podľa európskeho nariadenia o posilnení bezpečnosti totiž od augusta 2031 musí každý doklad totožnosti vydaný v krajine EÚ obsahovať biometrické údaje obdobne, ako je to pri cestovných pasoch,“ vysvetlil minister Roman Mikulec.  Biometrické pasy vydáva Slovenská republika už od roku 2008.

Nový občiansky preukaz pre slovákov
Zdroj: MV SE
Nový občiansky preukaz pre slovákov
Zdroj: MV SE

Ministerstvo vnútra je po technickej i procesnej stránke pripravené začať s vydávaním biometrických bezkontaktných občianskych preukazov aj skôr  ako od 1. januára 2023.

Nový typ občianskeho preukazu má odlišný dizajn s duálnym rozhraním s množstvom bezpečnostných prvkov. Okrem iných pribudli napríklad reliéfne štruktúry mnohých údajov, ktoré presahujú povinné súčasti dokladu, napríklad podobizeň držiteľa, čím výrazne prispievajú k obmedzeniu falšovania dokladu. Rovnako ako doteraz má nový občiansky preukaz jeden čip, ktorý možno použiť s pomocou čítačky, ale po novom aj bezkontaktne napríklad s pomocou mobilného čítacieho zariadenia s funkciou NFC, čiže rovnako ako platobnú kartu. Je teda pripravený pre používanie e-služieb cez mobil. Čip je chránený mechanizmami aktívnej a pasívnej autentifikácie.

Jeho držiteľ si s pomocou voľne prístupných aplikácií bude môcť sám prečítať  základné údaje o svojej osobe zapísané v čipe.  Zaujímavý je pohľad na nový OP cez ÚV svetlo, kedy sa zobrazí voľným okom neviditeľný štátny znak vo farbách, alebo bezpečnostná grafika.

Prečítajte si tiež  WhatsApp prichádza s obrovskou novinkou, po ktorej používatelia volali už dlhé roky
Nový občiansky preukaz pre slovákov
Zdroj: MV SE

Odporúčame všetkým, ktorí uvažujú o výmene OP z dôvodu končiacej platnosti certifikátov pre e-podpis, v prípade, že je to možné, vyčkať na tento nový, najmodernejší  typ dokladu.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -