V poslednom čase sa na Slovensku objavujú nové druhy podvodov, ktoré lákajú ľudí na ľahko zarobené peniaze za jednoduché úkony, ako je sledovanie videí na YouTube alebo hodnotenie máp pre Google. Slovenská sporiteľňa na svojom webe upozorňuje, že tieto ponuky sú falošné a môžu viesť k finančným stratám alebo dokonca k trestnému stíhaniu.

Jedným z príkladov je podvodná správa, ktorá sa šíri cez sociálnu sieť WhatsApp alebo Apple platformu iMessage: „Ahoj! Som Steven, špecialista na ľudské zdroje z WarnerBros Video Company. Potrebujete mobilnú prácu na čiastočný úväzok? Zarobte viac ako 216 eur denne!“. Hoci už zo samotné textu musí byť väčšine ľudí jasné, že tu niečo nie je v poriadku, nie každému naskočí červená kontrolka a uvedomí si, že sa stal terčom podvodného konania.

Tieto správy sľubujú vysoké zárobky za jednoduché úlohy, ako je lajkovanie videí na YouTube. Avšak, aby ľudia mohli začať „zarábať„, musia najprv zaplatiť vstupný poplatok.

Po úhrade prvého poplatku nasledujú ďalšie požiadavky na platby, ktoré môžu dosiahnuť vysoké sumy. Práve takto od vás podvodníci postupne vylákajú vaše ťažko zarobené peniaze.

Podvodníci využívajú ľudí ako biele kone 

Ďalším nebezpečným scenárom je, že podvodníci sa snažia využívať ľudí ako biele kone. V takom prípade im posielajú peniaze na ich účet a následne ich žiadajú, aby tieto peniaze preposielali na ďalšie účty, ktoré sú často spojené s kryptomenami

Tu si však treba dať obrovský pozor. Ak by ste na niečo podobné pristúpili, mohli by ste sa stať spolupáchateľmi trestných činov, keďže by cez vaše účty prechádzali nelegálne získané peniaze. Opäť je tu aj riziko, že na konci dňa zostanete okradnutí

„Hello, sme oddelením ľudských zdrojov projektu Group Group Black Stone… Prevádzkový čas je 60 – 120 minút a denný plat 20 – 10 000 eur. 50 najlepších denných pripojení dostane aj ďalších 50 eur bonusov…“

„Prídu vám na účet peniaze a budete ich posielať na iné účty…“

Ján Adamovský, šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne, varuje: „Vyzerá to ako skvelá alternatíva dodatočného príjmu či študentskej brigády, faktom však je, že ľudia si nielen nezarobia, ale prídu o peniaze, či sa stanú dokonca spolupáchateľmi trestného činu. Chceli by sme preto apelovať na ľudí, aby si dávali pozor a neodpovedali na takéto správy od neznámych odosielateľov.“

Prečítajte si tiež  SkyShowtime už dorazila na Slovensko. Službu môžete mať navždy extrémne lacno

Slovenská sporiteľňa odporúča ľuďom, aby si vždy overili dôveryhodnosť ponúk a vyhýbali sa podozrivým pracovným príležitostiam, ktoré sľubujú ľahko zarobené peniaze za málo práce, alebo mimoriadne krátky čas. Buďte opatrní a chráňte sa pred online podvodníkmi. V dnešnej dobe na vás číhajú doslova na každom rohu.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -