Umelá inteligencia je fenoménom modernej doby. Najviac vo svete aktuálne rezonuje vznik jazykového modelu GPT-4, ktorý si môžete vyskúšať dokonca aj zadarmo. S AI však pracujeme aj na Slovensku. Ako píše portál Teraz.sk, Kemelenov inštitút inteligentných technológií (KInIT) v Bratislave vyvíja technológiu, ktorá dokáže sledovať obsah na internete a detegovať falošné informácie.

Vedúci výskumník Jakub Šimko pre TASR uviedol, že slovenská umelá inteligencia je nástrojom, ktorý dokáže pomáhať ľuďom v snahe bojovať proti dezinformáciám. Nástroj slúži na vyhľadávanie takzvaných „fact-checkov“ v podobe článkov, ktoré už existujú a zameriavajú sa na vyvracanie hoaxov. Umelá inteligencia si dokonca dokáže fact-checky vyhľadávať aj v iných jazykoch. Nemusí teda nutne fungovať len v slovenčine.

Ako funguje slovenská umelá inteligencia? 

KInIT na svojom oficiálnom webe uvádza, že jeho projekt pracuje s metódami spracovania prirodzeného jazyka, čo môžeme definovať ako podoblasť AI, ktorá slúži na odhaľovanie dezinformácií, overovanie faktov a porozumenie viacerým jazykom.

Dlhodobým cieľom KInIT-u je pomôcť ochrane digitálnej spoločnosti. Inštitút sa snaží vyvíjať nové metódy, ktoré pomôžu bojovať s dezinformáciami a zároveň posunú vývoj v tejto oblasti dopredu.

Vedecká časť projektu je zameraná na odhaľovanie zhody tvrdení, čo je proces, ktorý sa nazýva „claim matching„. KInIT sa domnieva, že úplná automatizácia boja proti dezinformáciám je veľmi ťažko dosiahnuteľná. Na druhej strane je však inštitúcia presvedčená, že overovanie faktov je možné urýchliť a zefektívniť.

Problém s dezinformáciami na sociálnych sieťach je obrovský

Facebook a Instagram a nahnevaný Mark Zuckerberg
Zdroj: Unsplash / Alexander Shatov (úprava redakcie)

Podľa Šimka je veľmi dôležité, aby používatelia sociálnych sietí nahlasovali obsah, ktorý šíri nepravdivé informácie. Zároveň sa domnieva, že v boji proti dezinformáciám je potrebná úplná zmena prístupu k týmto platformám.

Šimko konkrétne spomína ich väčšiu kontrolu aj reguláciu. Sociálne siete totiž stále zarábajú na obsahu šíriacom dezinformácie alebo hoaxy, ktoré číta, zdieľa a komentuje obrovské množstvo ľudí.

Aký je objem dezinformácií na Slovensku? 

Na Slovensku máme dlhodobý problém s dezinformáciami, čo pociťuje takmer každý používateľ internetu. Stačí sa pozrieť na to, ako sa v našej krajine vytvorili rôzne tábory v súvislosti s ochorením COVID-19 alebo vojnou na Ukrajine.

Šimko však tvrdí, že objem dezinformácií sa na našom internete meria veľmi ťažko.

Ich vplyv ale môžeme vidieť v postojoch populácie k rôznym otázkam (ktoré sme spomenuli vyššie). Taktiež je možné pozorovať určité rozdiely, keď Slovensko porovnáme so susednými krajinami.

Nepravdivé informácie spôsobujú obrovské problémy v oblasti zdravia aj demokracie 

Vedec pre TASR zdôraznil, že šírenie nepravdivých informácií ma za následok rôzne problémy v spoločnosti, ako napríklad zhoršovanie zdravia jednotlivcov, zhoršovanie spoločenskej atmosféry či znižovanie kvality demokracie.

Prečítajte si tiež  V Montreale boli zavedené nové pravidlá pre umelú inteligenciu

Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

Loopi Eco Case
Reklama

Aj preto je nový nástroj založený na umelej inteligencii potrebný. Môže nám pomôcť posunúť sa dopredu. Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -