Európska únia v rámci nového legislatívneho opatrenia, ktoré bolo medzičasom schválené Európskym parlamentom nariadila, aby všetky banky v členských štátoch zaviedli tzv. okamžité medzibankové platby v eurách. Informoval o tom portál DSL. Tento krok má potenciál radikálne zmeniť spôsob, akým pristupujeme k bankovým transakciám.

Na Slovensku už niektoré banky, ako Slovenská sporiteľňa, VÚB, Tatra banka a Raiffeisen banka implementovali okamžité platby vo februári 2022. Nevýhodou, ale je, že ich môžete využívať iba medzi týmito finančnými inštitúciami. Na druhej strane je však služba dostupná ako doma, tak aj v zahraničí. Platba na účet príjemcu dorazí do niekoľkých sekúnd.

Okamžité platby majú aj tú výhodu, že sú dostupné 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Môžete ich teda posielať napríklad aj počas víkendov. A hoci okamžité platby niektoré slovenské finančné inštitúcie prijali už v roku 2022, iné banky ku tejto službe pristupujú váhavo. Čoskoro však nebudú mať na výber.

Nová regulácia EÚ však po novom vyslovene vyžaduje, aby každá banka v členských štátoch túto službu poskytovala, pričom za okamžité platby nesmie účtovať viac, ako za štandardné transakcie v eurách.

Kedy budú mať okamžité platby všetky slovenské banky? 

Nové pravidlá budú platiť 20 dní po ich zverejnení vo vestníku EÚ, pričom banky budú mať následne 9 mesiacov na to, aby dokázali prijímať okamžité platby. V praxi to znamená, že táto možnosť bude dostupná pravdepodobne už do konca roka 2024.

Na druhej strane je tu potom povinnosť zaviesť odosielanie okamžitých platieb. Na to budú mať finančné inštitúcie až 18 mesiacov. Pravdepodobne ide o náročnejší proces. Výnimku majú len banky, ktoré operujú v krajinách, kde nebolo prijaté euro. Ide o Česko, Poľsko a Maďarsko.

Táto iniciatíva Európskej únie predstavuje významný krok vpred k zvýšeniu efektivity a pohodlia bankových transakcií pre spotrebiteľov. Znamená to, že bez ohľadu na to, kde sa v EÚ nachádzate, môžete očakávať rýchlejšie a rovnako cenovo dostupné bankové služby.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple, Facebook aj Google si vydýchli. EÚ urobila dôležité rozhodnutie. Firmy sa konečne vyhnú obrovským pokutám
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.